Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

W Browinie stoczyli bitwę pod Tannenbergiem. ZOBACZ ZDJĘCIA

2013-10-13 11:19:28 (ost. akt: 2013-10-13 22:48:38)

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

W sobotę (12 października) w malutkiej Browinie w gminie Kozłowo, mimo niskiej temperatury zrobiło się gorąco. A wszystko za sprawą obchodów 99-lecia bitwy pod Tannenbergiem i 100-lecia Starej Szkoły.

Wszyscy spotkali się pod Dzwonnicą od Aniołów. - To miejsce powstało po to, żeby móc zostawiać tu swoje smutki - mówiła przewodniczącą rady gminy Kozłowo, Alicja Eidtner.

Podziękowaniom, gratulacjom i ciepłym słowom w kierunku osób, które zaangażowały się w upiększenie wsi, która zdobyła drugą nagrodę w wojewódzkim konkursie "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2013" nie było końca.

Po poświęceniu dzwonu wszyscy udali się na pobliskie pole, gdzie mogli obejrzeć rekonstrukcję bitwy pod Tannenbergiem.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszko #1225212 | 37.8.*.* 22 paź 2013 15:28

  Tereny w okolicach Browiny i Turowa jest ciekawa historia nie tylko na mapie Mazur. Tereny Niemieckie? Tylko administracyjnie i tylko przez kilka wieków. Nawet Niemcy nazywali zawsze obszar między Ostródą, Olsztynkiem, Nidzicą, Działdowem, Dąbrównem - Polnisch Oberlnad, czyli Polskie Prusy Górne (Pogórze). Od XI wieku do 1235 roku krucjaty na Prusów były organizowane przez Polaków. Po Wojnie Trzynastoletniej w XV wieku na teren wkroczyły polskie rody szlacheckie i polscy chłopi. To było lobbowanie Korny by osadzać tu swoich. Nieprzypadkowo znaleźli się tu Kostkowie czy Gołyńscy. Do 1657 obszar był lennem polskim a więc językiem urzędowym był też język polski. Po polsku trzeba było gadać jak się chciało coś załatwić, nawet Niemcy. Dialekt ostródzki jest polskim, dawnym językiem i nie jest to ani mazurski ani warmiński chociaż do jednego i do drugiego bardzo podobny. W plebiscycie w 1920 roku w Turowie i w Browinie większość głosowała za Polską. Nikt dziś nie pamięta ks. prałata Gustawa Działowskiego, delegata na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu Jana Małeckiego, ks. Anastazego Szudzińskiego, działaczy plebiscytowych z rodzin Pedynów, Śmiechów, Hanowskich. Tam jest masa takich polskich historii. Najpierw do roboty za tamtejszych Polaków wziął się Bismarck, potem Hitler a na koniec po II WŚ jakby tego było mało - Stalin z "naszym" Bierutem. Nie wszyscy wytrzymali. Nawet Mazurzy dziś o wielu rzeczach nie wiedzą np. dlaczego mówią po polsku. Dziś łatwiej powiedzieć że są mniejszością niemiecką. Przed wojną byli mniejszością polską. W Browinie i Turowie nawet w dużej części katolicką mniejszością polską. Kościół w Turowie ma zagadkę budowy jeszcze w czasach przed krzyżackich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Polka i nie Polka #1224322 | 87.139.*.* 21 paź 2013 15:38

   Te tereny zawsze byly niemieckie.Mlode pokolenie nie ma pojecia o historii tych ziem. W powiecie nidzickim jest mnostwo rodzin zza Buga itd, ktore po wojnie przyjechaly na te tereny i zajeli domy, ktore do nich nie nalezaly.Przyjechali spod strzech i wprowadzili sie do murowanych niemieckich budynkow.Niektorzy sila wyprowadzali bylych mieszkancow, ktorzy nie zdazyli lub nie mieli checi uciekac za Odre.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Stach #1221579 | 178.36.*.* 17 paź 2013 22:50

   Ludzie się napracowali, sponsor z lokalnego biznesu hojnie obdarował (duuuży plus) a jacuś skorzystał.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kabanos #1219718 | 78.131.*.* 16 paź 2013 08:18

   Była to dla mnie wielka niespodzianka gdy zobaczyłam fantastyczną inscenizację bitwy i wspaniałe stroje .Widać było duże zaangażowanie gospodarzy do tej początkującej imprezy. Również warto podkreślić smaczny poczęstunek. Wszystkich zapraszam w następnym roku do małej ,ale jakże przyjaznej wioski Browiny. Żal było odjeżdżać.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. FOT #1218700 | 83.9.*.* 14 paź 2013 21:06

   Pani Kamilo był ochrzan przez'' wielkiego redaktora'' za zdjęcie z wójtem, i zostało skasowane.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages