Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Powrót do przeszłości

2014-03-31 20:17:50 (ost. akt: 2014-03-31 20:22:08)

Autor zdjęcia: Maria Chmielewska

W ramach projektu „Śladami naszej przeszłości” realizowanego przez uczniów gimnazjum i uczniów klasy VI szkoły podstawowej w Zespole Szkół w Szkotowie odbył się przegląd pieśni żołnierskich z czasu I wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęto krótkim wprowadzeniem, tj. -informacją na temat tzw. wielkiej wojny i jej znaczenia dla sprawy Polski – na tle adekwatnej w nastroju oprawy muzycznej.

W następnej kolejności zaprezentowano osiem najpopularniejszych pieśni - z lat 1914-1918 - wykonywanych przez uczennice gimnazjum oraz uczniów klasy II i VI szkoły podstawowej.

W końcowej części przeglądu nawiązano do miejsca rozegrania się wielkiej bitwy pod Tannenbergiem, która odbyła się na terenie okolicznych miejscowości mazurskich. Dziełem przypadku część poległych żołnierzy spoczęła na cmentarzu we wsi Szkotowo, dlatego społeczność uczniowska chcąc oddać cześć ich pamięci uczciła ich poświęcenie minutą ciszy. Ostatnią pieśń dedykowano wszystkim Polakom, którzy oddali swoje życie za wolność naszego kraju.

Przegląd wyżej wspomnianych pieśni wprowadził wszystkich obecnych w klimat tamtych czasów uświadamiając jednocześnie uczniom, całą grozę i okrucieństwo I wojny światowej, ale także ukazując jej optymistyczny aspekt, dzięki któremu po 123 latach niewoli ziściły się wielkie nadzieje Polaków.

Izabela Miller

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Źródło: mch1

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages