Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Odwiedzili Polaków na Litwie

2014-04-23 11:35:52 (ost. akt: 2014-04-23 11:05:01)

Autor zdjęcia: stowarzyszenie

Tradycyjnie przed Wielkanocą delegacja "Stowarzyszenia non omnis moriar" z Kozłowa wyruszyła na Litwę, by spotkać się z mieszkającymi tam Polakami.

— To już szósta taka wyprawa. Od zimy 2011 roku uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN z Wrocławia i staramy się przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą odwiedzać rodaków na Litwie — mówi koordynator akcji na Warmię i Mazury, Maciej Prażmo. – Wraz z życzeniami wieziemy paczki świąteczne, materiały szkolne, biurowe, artykuły spożywcze, chemię gospodarczą i środki higieny. Są też zabawki, książki, gry. Także odzież używana. Nie brak polskich flag i innych gadżetów w narodowych barwach.

Program 3-dniowej wizyty był dość bogaty i obfitował w spotkania. Starczy wspomnieć, że tylko w rejonie solecznickim ekipa odwiedziła Polską Szkołę Średnią w Dziewieniszkach, Samorządowy Dom Dziecka w Solecznikach i Polskie Gimnazjum w Butrymańcach.

— Butrymańce to nowy przystanek na mapie naszych stałych miejsc. Poza polską szkołą zobaczyliśmy na miejscowym cmentarzu kwaterę poległych w czasie wojny żołnierzy Armii Krajowej, na której ustawiliśmy znicze.

W trakcie wizyty nie zabrakło ważnych historycznie miejsc. W Wilnie poza spotkaniami z kombatantami, działaczami społecznymi obowiązkowo znalazła się Ostra Brama i memoriał z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie.

— Będąc w Wilnie nie można tego nie zobaczyć. - mówi Prażmo - Tym bardziej, gdy jak moi koledzy jest się w mieście po raz pierwszy — dodaje.

Tym razem prezesowi Stowarzyszenia non omnis moriar towarzyszyli młodzi wolontariusze Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – wojewódzkiego partnera organizacji z Kozłowa.

— Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji zbiórki i wyjazdu — podsumowuje Prażmo. — W naszym powiecie na szczególne podziękowania poza osobami prywatnymi, zasługują uczniowie i nauczyciele ZSO im. Stanisława Wyspiańskiego w Nidzicy - panie Beata Żukowska i Aleksandra Kozłowska oraz działacze Klubu Wolontariusza przy ZS w Janowie z opiekunką panią Małgorzatą Słomkowską.

nom omnis moriar

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. plauen #1381427 | 88.156.*.* 23 kwi 2014 22:06

  tak trzymaj !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #1381040 | 213.189.*.* 23 kwi 2014 11:59

  Bardzo zacna inicjatywa. Popieram.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages