Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Majowa jutrzenka w Zespole Szkół w Szkotowie

2014-05-07 11:04:03 (ost. akt: 2014-05-07 11:06:41)

Autor zdjęcia: Maria Chmielewska

Uczniowie Zespołu Szkół w Szkotowie uczcili dwieście dwudziestą trzecią rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na uroczystej akademii poświęconej temu doniosłemu wydarzeniu. uczniowie klasy IV zaprezentowali okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie ukazali realia panujące w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przedstawili przyczyny narastającego kryzysu państwa i próby jego ratowania podejmowane przez polskich patriotów, w końcu postanowienia konstytucji z 1791 r., oraz zdradziecką działalność Targowiczan, która przekreśliła dzieło Sejmu Wielkiego.

Ważnym aspektem prowadzonej narracji historycznej były deklamowane przez uczniów wiersze, wśród których pojawiły się takie utwory, jak: „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Rocznica” Stanisława Aleksandrzaka, czy fragment XII księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Uroczystość zakończył pokaz multimedialny, w którym podsumowano osiągnięcia i zmiany, jakie wprowadzała konstytucja z 3 maja 1791 r.
Spektakl spotkał się z dobrym odbiorem. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni burzą oklasków.

Piotr Sowiński

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: mch1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages