Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Szkotowie

2014-10-16 10:23:17 (ost. akt: 2014-10-16 10:51:28)

Autor zdjęcia: Piotr Sowiński

14 października w Zespole Szkół w Szkotowie odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystości zostały zainicjowane przez wójta gminy Kozłowo Jacka Jankowskiego. Uczestniczyli w nich zaproszeni goście, dyrektorzy szkół gminy Kozłowo wraz z nauczycielami i pracownikami.

Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół w Szkotowie, Dorota Soliwoda. W swoim przemówieniu, odwołującym się do znamiennych słów kanclerza Jana Zamoyskiego – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, podkreśliła, że los przyszłych pokoleń jest dziś zależny od wiedzy, empatii i pracy nauczycieli, którzy stają się powiernikami młodych ludzi, a nawet ich przyjaciółmi.

Pogratulowała i podziękowała wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oświaty za zaangażowanie, cierpliwość oraz codzienny trud. Po przemówieniu dyrektor, głos zabrał wójt gminy Kozłowo – Jacek Jankowski, złożył on życzenia tym wszystkim, którzy czternastego października obchodzą swoje święto i podkreślił rolę „misji”, jaką mają oni do spełnienia.

Następnie nagrodził dyrektorów szkół i wyróżniających się nauczycieli. Nagrodę Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała dyrektor Zespołu Szkół w Szkotowie.

Po wręczeniu nagród odbyła się część artystyczna. Rozpoczęła się ona od wykonania poloneza przez uczniów klas II i III szkoły podstawowej.

Ich starsi koledzy wcielili się w uczestników słynnych obiadów czwartkowych organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Byli więc Stanisław Trembecki, Hugo Kołłątaj, Adam Naruszewicz, czy chociażby Ignacy Krasicki, którzy debatowali nad rolą nauczycieli w społeczeństwie, celami i zadaniami powołanej przez polskiego monarchę 14 października 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej.

Spektakl podkreślał, że idee, jakie przyświecały ostatniemu polskiemu władcy elekcyjnemu i odpowiedzialnym za KEN, nadal są aktualne i wszyscy pracownicy oświaty powinni „ucznia sposobnym uczynić do tego, żeby i jemu było dobrze, i z nim było dobrze”. Występy uświetnił występ żeńskiego chóru, złożonego z uczennic Zespołu Szkół w Szkotowie. Przygotowania wychowanków trwały kilka tygodni i były prowadzone pod czujnym okiem Mirosławy Malanowskiej, Izabeli Miller, Marii Chmielewskiej i Piotra Sowińskiego.

Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Z ust dyrektorów szkół i zaproszonych gości padło wiele ciepłych i motywujących do dalszej pracy słów. Uwieńczeniem gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej był wspólny poczęstunek wszystkich biorących w nich udział.

Piotr Sowiński

POLECAMY
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: PS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages