Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Nie zapominają o Polakach na Litwie

2014-12-16 15:40:22 (ost. akt: 2014-12-16 13:41:56)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie non omnis moriar

Tradycyjnie przed świętami wolontariusze Stowarzyszenia non omnis moriar z Kozłowa pojechali z życzeniami i darami do Polaków na Litwie.

To już kolejna wyprawa organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia i Stowarzyszenie non omnis moriar z Kozłowa, w ramach akcji "Rodacy - bohaterom - świąteczna paczka dla polskiego kombatanta na kresach". Tym razem podobnie jak i w poprzednich wyjazdach trasa obejmowała zarówno małe wsi rejonu solecznickiego jak i stolicę Litwy - Wilno.

- Wyjechaliśmy nocą z 11 na 12 grudnia, tak by rano zameldować się w rejonie solecznickim - mówi Maciej Prażmo, koordynator akcji na Warmii i Mazurach. - Mimo fatalnej momentami pogody, bywało że padał śnieg lub deszcz, w zasadzie o planowanym czasie zajechaliśmy na miejsce.

W rejonie solecznickim delegacja spotkała się z merem Zdzisławem Palewiczem. Następnie odwiedzili polską szkołę w Dziewieniszkach i dom dziecka w Solecznikach. Z braku czasu dary dla szkoły w Butrymańcach przekazano w merostwie.

- W Dziewieniszkach gościliśmy w starostwie i Polskiej Szkole Średniej - kontynuuje Prażmo. - Część paczek pozostawiliśmy w urzędzie, a część w szkole. Tam też trafił przywieziony przez nas rower.
Ok. godz. 16 tej ekipa zameldowała się w solecznickim domu dziecka. To tu pozostało sporo paczek ze słodyczami oraz umówione wcześniej środki czystości i higieny osobistej.

- Aby jak najefektywniej trafiać w potrzeby, w domu dziecka np. umawiam się z dyrektor Oksaną Obłoczyńską czego najbardziej potrzebują. I to przywozimy. - mówi Prażmo. - Tym razem dom dziecka otrzymał od nas najwięcej.
Ok. godz. 18:00 wolontariusze zameldowali się na odpoczynek w kwaterze.

13 grudnia rano wyjazd od Wilna. Ekipa rozpoczęła wizytą w szkole w Grzegorzewie. Ok. godz. 13-tej w Domu Kultury Polskiej odbyło się spotkanie opłatkowe z kombatantami AK. Po spotkaniu wolontariusze odwiedzili jeszcze 3 domy indywidualnie.

- Wszędzie przyjmowano nas z tradycyjną polska gościnnością. Wymienialiśmy życzenia i pozostawialiśmy paczki. Sami także otrzymywaliśmy drobne upominki. Emocje jeszcze nie opadły, a jest już kilka pomysłów na kolejny wyjazd. - podsumowuje Prażmo.

W tym roku zbierano dla nas w Pasymiu, Piszu, Gromie, Nidzicy, Szczytnie, Gietrzwałdzie, Sząbruku, Janowie i Olsztynie. Były to szkoły i osoby indywidualne. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Naszemu ZSO im. St. Wyspiańskiego oraz ZS w Janowie - nauczycielom i uczniom w szczególności

Info Stowarzyszenie

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Stowarzyszenienonomnismoriar

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages