Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Turyści wrócili do domów, śmieci zostały

2015-09-10 09:55:00 (ost. akt: 2015-09-10 14:17:59)

Wielu osobom po wakacjach zostały już tylko miłe wspomnienia. Ale nie w Szkotowie. Nad jeziorem turyści pozostawili setki porozrzucanych śmieci i butelek. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. - Nie chcemy, żeby nasze jezioro zamieniło się w bajoro, albo wysypisko śmieci - deklaruje szkotowska młodzież. Na deklaracjach się nie kończy. Młodzi mieszkańcy wsi już zabrali się do pracy.

- Idea posprzątania okolicy pojawiła się podczas niedzielnego spaceru. Brzeg i teren wokół jeziora były pełne śmieci i szkła - wspomina pomysłodawca inicjatywy, Łukasz Krzysztyniak. Jezioro w Szkotowie cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów nie tylko z powiatu nidzickiego. Na tamtejszej plaży wypoczywają tłumy letników, którzy pozostawiają po sobie góry śmieci. Sezon wakacyjny się skończył, a odpady wokół szkotowskiego jeziora pozostały. - Turyści przyjeżdżają i śmiecą, ciężko nad tym zapanować. Nie chcemy, żeby nasze jezioro za kilka lat zeminiło się w bajoro, albo wysypisko śmieci - mówi Łukasz Krzysztyniak. Dlatego tutejsza młodzież postanowiła zebrać śmieci, które zalegają na dzikich plażach.

Zebrali tonę śmieci

W inicjatywie wzięło udział 5 osób. Podczas dwudniowego sprzątania grupa zebrała około tony śmieci. - Na razie posprzątaliśmy tylko 500 metrów brzegu i skarpy otaczającej jezioro od strony wschodniej - relacjonuje Łukasz Amenda. Jednak na tym mieszkańcy gminy Kozłowo nie skończą. - Akcja odbędzie się jeszcze kilkukrotnie, aż do skutku, czyli wyzbierania wszystkich śmieci zalegających na brzegu - mówi Kamil Piórkowski. Postawa młodych mieszkańców Szkotowa spotkała się ze zdziwieniem i entuzjazmem mieszańców. - Ostatni turyści, którzy obserwują nasze działania starają się sprzątać po sobie i to jest pozytywne - przyznaje Łukasz Krzysztyniak. Inicjatorzy chcą przede wszystkim udowodnić, że można zadbać o środowisko i najbliższe otoczenie. - Wystarczy tylko trochę chęci i czasu - mówi Paweł Pogorzelski. Akcja ma zwrócić też uwagę na bezpieczeństwo wypoczywających nad zbiornikami wodnymi. - Chodzi tutaj o problem pobitych butelek w dnie oraz innych elementów, które mogą trwale okaleczyć - podkreśla Sebastian Kusik. Szkotowska młodzież ma nadzieję, że inicjatywa dotrze do letników, którzy planują odpoczywać nad tutejszym jeziorem w przyszłym roku. - Chcemy zaapelować do gości przebywających i korzystający z uroków natury, by pozostawili otoczenie w takim stanie, jakim je zastali. Dzięki temu za rok turyści będą mogli relaksować się nad wodą w pobliżu lasu, a nie ścieków i wysypiska śmieci - podkreśla Łukasz Krzysztyniak, pomysłodawca akcji. - Nie pracujemy za pieniądze, naszą jedyną korzyścią jest indywidualna satysfakcja - dodaje.

Co na to gmina?

Śmieci pozostawione w okolicach jeziora Szkotowskiego to problem, z którym borykają się też władze. - W pobliżu naszego jeziora mamy teren wskazany do wypoczynku i o niego dbamy. Znajduje się tam kontener, który regularnie po weekendzie jest opróżniany. Turyści wypoczywający na dzikich plażach nie zawsze, jednak z niego korzystają. Letnicy często zostawiają po sobie śmieci, dlatego inicjatywę mieszkańców Szkotowa trzeba pochwalić - mówi wójt gminy Kozłowo, Jacek Jankowski.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Republika Szkotowska #1813624 | 46.215.*.* 12 wrz 2015 21:27

  Gratulujemy młodym ludziom którzy rozpoczęli akcję sprzątania. To co zrobiliście ma wymiar historyczny. Nigdy wcześniej nie miał nikt takiej odwagi. Szkoda że nie żyjemy w czasach gdy posiadaliśmy własny samorząd i własną gminę. Szkotowo jest drugą wioską co do wielkości na terenie gminy Kozłowo a chyba czujemy się jak mieszkańcy II kategorii. Może czas na posumowania? Możemy się spierać kto zostawia śmieci ale fakt jest jeden - Jezioro Szkotowskie to śmietnik coraz większy. Pamiętajmy o jednym że jest to obszar źródliskowy zasilający jezioro i to oznacza że prędzej czy później wszystko co się rozłoży będzie przesiąkać do wody. To dwa Obszary Krajobrazu Chronionego - Nidy i Szkotówki oraz Jeziora Mielno. Co się dziwić śmieciom gdy urząd gminy organizując co roku rajdy samochodów terenowych łamie prawo. Zabronione jest organizowanie rajdów terenowych na Obszarach Krajobrazów Chronionych. To pokazuje jaki stosunek mają wybrani przez nas urzędnicy. Czy widzieliście co się dzieje w pobliskich żwirowniach na Januszkowie? Dziesiątki hektarów rozkopanych pól. Ci co kupili działki by coś wybudować domki w Januszkowie i Michałkach są załamani. Ludzie już nie chcą tam mieszkać i wypoczywać. Na całym świecie gmina za kopalnie dostaje duże podatki by w ten sposób zdobyć pieniądze by mieszkańcom żyło się lepiej. Jakie inwestycje rekompensujące daje gmina nam by żyło się nam lepiej? O braku śmietnika w Szkotowie ktoś już tu pisał. Oczyszczalnia ścieków to fikcja. Ludzie mają dosyć smrodu w Szkotówce. I znowu Obszar Krajobrazu Chronionego Szkotówki. Ręce opadają. A co z drogami gminnymi w Szkotowie? Były radny nie zbudował drogi za mostem do swojej chałupy. Drugi zbuduje? Wątpię. Bo nic nie znaczą w gminie. Prawie wszystkie wioski mają tablice z informacjami turystycznymi. Oczywiście Szkotowo na to nie zasługuje. Obiecywano nam wybudowanie czegoś do spędzania czasu w środku wioski, plac zabaw dla dzieci. W innych wioskach pobudowano świetlice stojące puste a u nas starą szkołę wykorzystano na inne cele. Na cele naszych mieszkańców? Co my z tego mamy? Może czas rozpocząć oddzielać się od Kozłowa? Już lepiej byłoby być winnej sąsiedniej gminie jak Nidzica, Dąbrówno czy Grunwald. A jeszcze lepiej gdybyśmy byli znowu samodzielną gminą. Wtedy Szkotowo znowu byłoby w centrum uwagi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jancio WOdnik #1813161 | 178.36.*.* 11 wrz 2015 23:15

  Miejscowi na turystów, turyści na miejscowych, a prawda jest taka, że gmina ma psi obowiązek do zaprowadzenia porządku i uprzątnięcia terenu. Ludzie pozbierają, Jacek zaoszczędzi, da sobie podwyżkę. Amen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. julia #1812556 | 5.172.*.* 11 wrz 2015 08:48

   ojej... czy Szkotowo chce zaminic nazwę na Syfowo?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Warszawiak #1812542 | 5.172.*.* 11 wrz 2015 08:16

   Jako TZW Warszawiak protestuje. Jestem wedkarzem i wiele razy widziałem co okoliczni "rybolowy" zostawiają... Płakać się chce. Ja do Szkotowa przyjeżdżam z wędką wypoczywać. Jeśli będzie dalej taki syf przestanę przyjeżdżać i inni TZW Warszawiacy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. liść #1812517 | 95.40.*.* 11 wrz 2015 07:34

    Korporacja Bar & Kajocki musi płacić podatki od nieruchomości. Czy ktoś wie czy płacą? Gmina w ten sposób ma pieniądze na sprzątanie jeziora.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages