Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Podwójna rocznica w Zespole Szkół w Szkotowie

2015-09-04 10:07:46 (ost. akt: 2015-09-04 10:09:53)

Autor zdjęcia: Maria Chmielewska

Dzień 1 września wszystkim Polakom kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Dla społeczności Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego data ta ma jeszcze jedno znaczenie, dokładnie 1 września 1945 r. swoją działalność rozpoczęła szkoła podstawowa w Szkotowie. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Zespole Szkół w Szkotowie, poświęcone było przypomnieniu siedemdziesięcioletniej działalności placówki.

Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego wykonania hymnu państwowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała pani dyrektor Dorota Soliwoda. W swoim przemówieniu wielokrotnie odwoływała się do historii; mówiła o okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, a także porozumień sierpniowych. Podkreśliła wartość wolności i demokracji. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za te idee.

Następnie głos zabrał wójt gminy Kozłowo, pan Jacek Jankowski. Wręczył on także akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego pani Izabeli Miller. Po czym rozpoczęła się część artystyczna. Przygotowali ją uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem Piotra Sowińskiego. Przedstawili oni sytuację szkolnictwa na Warmii i Mazurach i problemy, z jakimi się zmagało się w latach powojennych. Recytowali także wiersze m.in. Marii Zientary-Malewskiej, czy Teofila Ruczyńskiego. Całość uroczystości zamknął film ukazujący siedemdziesięcioletnią działalność szkoły w Szkotowie.

Zgromadzeni dowiedzieli się z niego, jak w kolejnych latach zmieniała się placówka, kto sprawował urząd dyrektora, kim byli nauczyciele i jakie sukcesy odnosiła szkotowska młodzi. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób - z historią w roli głównej - rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Piotr Sowiński
Polub nas na Facebooku:

Źródło: mch1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages