Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Uczczą dzień Świętego Ekspedyta

2016-03-28 16:00:00 (ost. akt: 2016-04-18 10:57:24)
W 2014 roku na wyspie Św. Ekspedyta zamontowano tabliczkę informacyjną oraz 6,5 m boję z masztem wskazującym kierunki świata i kierunki wiatru.

W 2014 roku na wyspie Św. Ekspedyta zamontowano tabliczkę informacyjną oraz 6,5 m boję z masztem wskazującym kierunki świata i kierunki wiatru.

Autor zdjęcia: Andrzej Kowalski

W tym roku członkowie Polskiego Klubu Ekspedycyjnego Ligi Morskiej i Rzecznej dzień swojego patrona uczczą w nieco inny sposób. — Nie będzie to tradycyjny spływ kajakowy, ale zakasamy rękawy i weźmiemy się ostro do pracy! Chcemy uprzątnąć wyspę Świętego Ekspedyta, aby mogła być ona przystankiem dla podróżnych — wyjaśnia Krzysztof Bucholski, członek klubu.

Polski Klub Ekspedycyjny Ligi Morskiej i Rzecznej jest szczególnie przywiązany do Szkotowa ze względu na historyczny fakt władania wioską przez 200 lat, przez wielką polską rodziną szlachecką – Kostków, później zwanych Szkotowskimi.

Była to bliska rodzina nie tylko Św. Stanisława Kostki, ale i hetmana Jana Kostki – dwukrotnego pretendenta na króla Polski oraz założyciela Komisji Morskiej, organizacji która w XVI wieku była pierwszą organizacją morską w historii naszego kraju i prekursorem późniejszej Ligi Morskiej i Rzecznej.

Dzień Ekspedyta obchodzony jest 19 kwietnia, ale członkowie klubu ekspedycyjnego będą go świętować 4 dni później. — W sobotę 23 kwietnia z Mazurskiego Marzenia wyruszymy w kajakową wyprawę na Wyspę Św. Ekspedyta. Zamierzamy uprzątnąć wyspę, aby stała się ona miejscem, w którym podróżni mogli znaleźć chwilę wytchnienia — opowiada Krzysztof Bucholski.

Ma nadzieję, że zapoczątkuje to tradycję zagospodarowywania wyspy. — Chcielibyśmy, aby każdy kto tu dotrze przywiózł ze sobą symboliczny kamień, który pozwoli nam zmienić oblicze tego miejsca — mówi. Poza tym wyprawa ma na celu ochronę środowiska i popularyzację turystyki.

Zaznacza, że wyprawa na pewno nie będzie nudna. — Członkowie klubu to globtroterzy, którzy podróżują po całym świecie. Zawsze kiedy się spotykamy opowiadamy sobie o ciekawych miejscach i ludziach, których spotykamy. Jest naprawdę wesoło — zapewnia. Jednocześnie zaprasza na spływ wszystkich, którzy chcą mieć swój wkład w uporządkowanie tego wyjątkowego miejsca.

Święty Ekspedyt jest patronem żeglarzy oraz spraw najtrudniejszych


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. organizatorzy #1966527 | 77.114.*.* 2 kwi 2016 08:45

  Wydarzenia wodniackie w dniu św. Ekspedyta na terenie gminy Kozłowo organizowane są od 6 lat. Zawsze wzbudzają spore zainteresowanie i mieszkańców i gości odwiedzających. Często jest to okazja do wymiany doświadczeń. Liga Morska i Rzeczna to organizacja ludzi morza i wód śródlądowych powstała w 1918 roku a więc ogrom doświadczeń wielu pokoleń Polaków. Gmina Kozłowo ma ciekawy potencjał turystyczny, mało znany i wciąż odkrywany na nowo. Potrzeba platformy współpracy ludzi różnych środowisk, wtedy razem coś nam wyjdzie. Dzień św. Ekspedyta to pomysł na integrowanie różnych inicjatyw i wysiłku różnych organizacji społecznych i indywidualnych ludzi. Cel jest jeden - promocja walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych i ochrona tego pięknego dziedzictwa. Do tej pory zawsze mogliśmy liczyć na pomoc urzędu Gminy Kozłowo, Pana Wójta, Pani Przewodniczącej, Starostwa Powiatowego w Nidzicy a także władz samorządowych Działdowa. Dziękujemy i wierzymy że wszyscy do nas przyłączą bo chcemy coś zrobić dla wspaniałej okolicy i wspaniałych ludzi. Będzie też to okazja do stworzenia stałego programu promocji tras turystycznych (kajakowych, pieszych, rowerowych, ale nie samochodowych!) Krainy Pogody Ducha.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nero #1966512 | 77.114.*.* 2 kwi 2016 08:18

  chyba coś ci się porąbało, samochody ciężarowe na zakazach jeżdżą z Zybułtowa na Gardyny, Kamionki, Kownatki i jeżdżą też a tam zakazów nie ma przez Turówko, Turowo do Gardyny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Turowek #1966411 | 46.76.*.* 1 kwi 2016 22:28

   wszyscy mowia o Januszkowie a samochody ciężarowe jeżdżą przez naszą wieś mimo zakazów z Browiny i Turowka, kto dał na to zgodę?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Amazonka #1964518 | 37.8.*.* 30 mar 2016 20:33

   Z tego co wiem, członkowie tej organizacji podróżują po całym świecie i chyba nawet zostali wyróżnieni którąś edycją Travelerów Martyny Wojciechowskiej. Nigdy nie słyszałam by zrobili krzywdę choćby małej roślince a spływy organizują od kilku lat. Tylko się trzeba się cieszyć że podróżnicy chcą świętować u nas. To tylko powinno integrować nasz wysiłek byśmy szanowali to co mamy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Załusek #1963812 | 178.235.*.* 29 mar 2016 23:27

   Kolego e. Tobie boja przeszkadza? Od lat organizowane są w okolicy co roku rajdy samochodów terenowych mimo że jest to zabronione. Lasy potem wyglądają rozpaczliwie. Z tego co wiem to nawet stróże prawa biorą w tym udział a leśniczy... kierują ruchem. Potem różne firmy organizują przez cały rok rajdy dla swoich podopiecznych (czytaj "klientów") bo gmina zezwala. Jezioro Kownatki i Szkotowskie to jedne z najbardziej zaśmieconych jezior na całych Mazurach. W zeszłym roku to nawet ludzie sami zaczęli sami sprzątać brzegi a to nie ich obowiązek. Nie wiem co na to gmina w tym roku? Kolejny problem to to co się dzieje w Januszkowie. Kopalnie piachu rozrastają się w zastraszającym tempie. W Januszkowie to już nie da się żyć a co dopiero coś uprawiać. Drogi do Turówka, Turowa i dalej do Gardyn niszczeją w zastraszającym tempie. Ciężarówki z piachem kursują i nic nie oszczędzą. Czy gminę stać na odbudowę dróg? Pytasz do czego służy boja na wyspie? Do tego by przypłynąć kajakiem i uderzyć w pustą boję pustym łbem. Ja głucho zadzwoni to nawet kormorany zafajdane pospadają ze śmiechu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages