środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W Kozłowie powstanie ekologiczna ciepłownia

2016-06-19 10:00:00 (ost. akt: 2016-06-17 18:46:24)

Starą, wyeksploatowaną ciepłownię zastąpić ma nowa, ekologiczna, zasilana biomasą. Kozłowo otrzyma na nią 70% dofinansowania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na III kwartał i uzależnione jest od podpisania umowy na dofinansowanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Podczas marcowej sesji, kozłowscy radni wyrazili zgodę na zbycie 101 udziałów gminy w spółce Eko- Kozłowo. Dzięki temu spółka otrzyma dotację z Funduszu Ochrony Środowiska na budowę ciepłowni oraz termomodernizację budynków gminnych.

— Budynki mieszkalne i użytku publicznego będzie zasilała nowa ciepłownia o mocy 1,4 mW — mówi prezes spółki Eko-Kozłowo, Grzegorz Jackiewicz. Ma ona spalać ekologiczne paliwo, w postaci zrębki drzewnej. Pozwoli to na uzyskanie ciepła, którego produkcja nie będzie w żaden sposób zanieczyszczała środowiska naturalnego. Zniknie unoszący się nad osiedlem dym.

— Nowa kotłownia będzie spełniać wszystkie standardy na rok 2021 (w tym standardy emisyjne) — zapewnia Grzegorz Jackiewicz. Jej lokalizacja przewidziana jest na działce, obok starej kotłowni. Do tej pory mieszkańcy gminy Kozłowo, podłączeni do systemu ciepłowniczego zasilani byli węglem.

— Dotychczasowa ciepłownia jest jednak znacznie wyeksploatowana i najprawdopodobniej zostanie zlikwidowana — mówi prezes Eko- Kozłowa. Na nowej, większej działce, oprócz samej ciepłowni znajdować ma się magazyn paliwa oraz parking.

— Paliwo do spalania w nowej ciepłowni będzie przygotowywane na miejscu, co z pewnością wpłynie na zwiększenie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy — informuje wójt Kozłowa, Jacek Jankowski. — Nie można pominąć faktu, że w wyniku prowadzonych działań żadna z osób dotychczas pracujących przy lokalnej kotłowni nie straci zatrudnienia — dodaje.

Koszt budowy ciepłowni szacowany jest na 5,5- 6 mln złotych, z czego 70% pokryje dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Budowa rozpocznie się w III kwartale tego roku, a uruchomienie kotłowni planowane jest wiosną 2017 roku.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages