Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Mieszkańcy nie chcą kurników. Pod protestem podpisały się 342 osoby

2016-10-10 07:00:00 (ost. akt: 2016-10-10 10:10:24)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Mieszkańcy 7 wsi w gminie Kozłowo wystosowali protest przeciwko budowie na ponad 100 hektarach 58 kurników na 3,5 mln drobiu w ich gminie. Protest podpisały 342 osoby.

Na XXII sesji rady powiatu radna Joanna Szczepkowska przedstawiła protest mieszkańców gminy Kozłowo, którzy nie zgadzają się na postawienie fermy drobiu.

Protest podpisali mieszkańcy Bartek, Cebulek, Olszewa, Pielgrzymowa, Szyman, Zaborowa i Zalesia. Żądają natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań zmierzających do realizacji inwestycji na działkach w Pielgrzymowie i Zaborowie.

W proteście czytamy: Jako mieszkańcy wsi sąsiadujących z inwestycją obawiamy się długofalowych skutków zdrowotnych i ekologicznych związanych z realizacją zamierzonej inwestycji tj. kurników, a także stałych i codziennych uciążliwości związanych z ich eksploatacją.

Obawiają się wzmożonego ruchu ciężarowych samochodów, a tym samym hałasu i zapylenia. Podkreślają, że tak duża inwestycja tego typu sprawi, że fetor czuć będzie na kilka kilometrów.

Protestujący uważają, że ferma drobiu w bardzo niekorzystny sposób wpłynie na stan środowiska naturalnego oraz na warunki bytowe mieszkańców gminy.

— Mówimy nie pogorszeniu stanu środowiska przyrodniczego, naszego zdrowia — piszą w proteście. Sprzeciwiają się także ignorowaniu ich jako społeczności i uwzględnieniu tylko zdania inwestora.

Protestujący zadają szereg pytań o to, gdzie i w jaki sposób będzie następowała utylizacja padłego drobiu i chorego drobiu, gdzie będzie się odbywał ubój i przygotowanie do sprzedaży, jak zostaną zagospodarowane wyściółki z kurników i nieczystości odzwierzęce.— Pismo złożone przez mieszkańców gminy Kozłowo zostało zakwalifikowane jako petycja. Złożenie petycji inicjuje rozpoczęcie postępowania zgodnego z ustawą o petycjach.

W pierwszej kolejności weryfikowana jest wówczas poprawność formalna złożonej petycji. Natomiast po spełnieniu wszystkich ustawowych wymogów, petycja zostanie rozpatrzona, a następstwem tego będzie udzielenie odpowiedzi i publikacja na stronie internetowej Urzędu Gminy.

Mieszkańcy będą więc na bieżąco informowani o prowadzonym w tej sprawie postępowaniu. Należy podkreślić, że Wójt Gminy Kozłowo jako organ administracji publicznej obowiązany jest do wykonywania obowiązków nałożonych na niego przez ustawy, zatem w obecnej sytuacji nie ma prawnej możliwości wstrzymania prowadzonego postępowania, będącego wynikiem złożonego wniosku o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przez inwestora zamierzającego wybudować fermy drobiu.

Wniosek ten powinien być rozpatrzony w terminie ustawowym. Podczas prowadzenia postępowania dot. wydania decyzji środowiskowej na każdym etapie postępowania była możliwość czynnego udziału społeczeństwa poprzez składanie uwag i wniosków, podawano również do publicznej wiadomości obwieszczenie na tablicach ogłoszeń, była także możliwość zapoznania się z raportem wyłożonym w Urzędzie Gminy — informuje Barbara Gładysz, radca prawny Urzędu Gminy w Kozłowie.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a1410 #2270505 | 37.47.*.* 21 cze 2017 19:22

  A mnie zastanawia po co?! Po co stawiać 60 kurników na 3,5 miliona kur, jeżeli drobiu już teraz mamy w kraju w nadmiarze i nie bardzo wiadomo co z nim zrobić, bo eksport na wschód odpada. Przecież to doprowadzi do załamania się cen i wszyscy, łącznie z tym inwestorem stracą. Bezmyślna pazerność niektórych "biznesmenów" ociera się o paranoję...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. anim #2180971 | 37.47.*.* 13 lut 2017 08:55

  A co to dopiero będzie w lato przy upale 30 stopni z domu nie będzie można wyjść , niech spadaj ą z tymi kurnikami!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mj #2180844 | 37.47.*.* 12 lut 2017 22:30

  glaby niedouczone smrod bedzie rowniez w nidzicy a co do zuromina tam ludzie maja dosyc kurnikow a ten madrala niech sam tam pracuje len smierdzacy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tubylec #2087401 | 83.31.*.* 12 paź 2016 20:31

  Ludzie czy tylko macie w sobie nienawiść i zgryźliwość ? 58 kurników to będzie fetor i zapylenie nie do wytrzymania , a mieszkańcy , rodzice dzieci będą to wdychać . Wiadomo że na wsi śmierdzi czasami al nie tak . Dla porównania to tak jak by w bloku kilku mieszkańców trzymało po dziesięciu psów a kolejni stado gołębi ......... czy sąsiedzi byli by zadowoleni ? pewnie tak samo jak mieszkańcy wiosek sąsiadujących z 58 kurnikami z obsadą 3500000 sztuk w jednym rzucie co 2 miesiące czyli jakieś 21 mil. sztuk rocznie ......... Ziemia była kupiona jako rolna i taka powinna zostać aby żywić społeczeństwo ,także te z miasta.... pozdrawiam tubylec .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Xd #2086077 | 88.199.*.* 11 paź 2016 16:35

  Ludzie z tych wiosek boją się, że jak zbudują kurniki to trzeba będzie pracować. A tak przecież nie może być ;)))

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages