Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Domy przyjazne środowisku nie muszą kosztować fortuny

2016-11-10 07:00:00 (ost. akt: 2016-11-09 09:35:12)

Autor zdjęcia: UG Kozłowo

Wójt gminy Kozłowo, Jacek Jankowski nawiązał współpracę z projektantem oraz firmą, która stworzyła model finansowania nowoczesnego osiedla domków jednorodzinnych, które ma powstać w gminie Kozłowo. — Domki będą energooszczędne i przyjazne środowisku, ale wykorzystywana w nich technologia jest dużo tańsza od tradycyjnego budownictwa — mówi wójt. Dzięki temu 90 metrowe domki z ogródkiem, będzie można kupić w cenie 50 metrowego mieszkania w bloku.

Takich domów nie ma jeszcze nigdzie w Polsce, są budowane pojedyncze egzemplarze, ale nigdzie nie funkcjonuje kompleks budynków. Autorem projektu domów jest dr Piotr Grodecki, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej.


— Domy będą miały powierzchnię od 60 do 120 m2. Ich zwarta zabudowa pozwoli na maksymalne wykorzystanie działki i zmniejszy koszt — wyjaśnia Piotr Grodecki. Budynki będą zbudowane z drewnianych elementów opartych na układzie sztywnej tarczy.

— Technologia przyjazna środowisku jest bardziej wymagająca od tradycyjnej, ale proces budowy jest krótszy, co również ma wpływ na niższą cenę. Poza tym rozwiązania energooszczędne sprawiają, że dom jest tańszy w utrzymaniu i może sobie na niego pozwolić nawet mniej zamożna rodzina — wyjaśnia.

Przyjazny system finansowania

System finansowania mieszkania będzie podobny do modelu "Mieszkanie Plus", ale będzie bardziej przyjazny i tańszy.

— Proponujemy mieszkańcom nie tylko zakup domu, ale również zarządzanie energią w szerokim znaczeniu: ciepło, energia elektryczna itp. Wykorzystując najnowsze technologie będziemy mogli zaproponować zakup ekologicznej energii, która w sumie będzie tańsza — mówi Bogdan Garczyński, pełnomocnik zarządu firmy Energia Polska.

Osiedle ma być przykładem tego, jak można zbudować niezależność energetyczną gminy. — Ten układ zamknięty będzie w 60-80 % niezależny od energii elektrycznej. Energia cieplna będzie przyjazna środowisku, emisyjność będzie na najniższym poziomie, a wydajność na najwyższym.

Konsekwencją tego będzie optymalne zużycie energii w najniższych cenach — dodaje. Zaznacza, że model finansowania nie jest jeszcze do końca dopracowany. Jedno jest pewne, mieszkanie na pewno będzie trzeba spłacić. — Mieszkańcy zawierając z nami umowę kupna będą zobowiązywali się do spłaty mieszkania.

Będą to umowy 5, 10-letnie lub inne. Pod uwagę bierzemy również możliwość jednorazowej spłaty — wyjaśnia Bogdan Garczyński. — To pilotażowy projekt, który z inicjatywy wójta będziemy mieli okazję realizować właśnie na terenie Kozłowa — dodaje. Pod uwagę są brane dwie lokalizacje: Kozłowo i Szkotowo.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kalkulator #2115926 | 178.36.*.* 19 lis 2016 02:49

  Ekologiczne domki w okolicy kurników, wiatraków, bio-gazowni i co tam jeszcze wymyśli spec od gimnastyki. Już widze te tłumy w kolejce do kupna domu na wsi w cenie domu w mieście. Szczególnie, że praca w Nidzicy albo w Działdowie i potem 30-40 lat dojeżdżania. :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. omo #2113664 | 95.41.*.* 16 lis 2016 09:17

  nie przesadzajcie, wójt Jankowski to dobry gospodarz, nowe inwestycje to podatki dla gminy i dla Was

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. perliczka #2112283 | 95.160.*.* 14 lis 2016 13:08

  Boże! Ja marzyłam o kurniku w lekkiej konstrukcji nad jeziorem gdzie mogę znieść jajo! ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Koko #2112231 | 46.215.*.* 14 lis 2016 11:44

  Ko, ko, ko Kozłowo! Kozłowo stolica turystyki kurnikowej!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kogut #2112224 | 46.215.*.* 14 lis 2016 11:20

  A może gmina powinna budować kurniki przyjazne środowisku? Kurniki też mają lekką konstrukcję. Wyobraźmy sobie piękne kurniki nad Kownatkami i Szkotowskim. Drób miałby blisko do wody a turyści mieliby nawóz na swoje działki. Powietrze też będzie naturalną inhalacją sanatoryjną. Potem można będzie poleżeć w wyrobisku pokopalnianym w Michałkach lub Januszkowie i ogrzać schorowane kości latem lub zażyć piaskowej krioterapii zimą. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages