Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Zwiedzili zamek krzyżacki i archiwum

2016-11-28 11:00:00 (ost. akt: 2016-11-28 10:48:03)

Autor zdjęcia: Maria Chmielewska

22 listopada uczniowie klasy VI oraz I – III gimnazjum z Zespołu Szkół w Szkotowie udali się na wycieczkę do Nidzicy.

Pierwszym przystankiem była wizyta w Archiwum Państwowym, gdzie kierownik tej placówki Hubert Domański przeprowadził lekcję archiwalną.

Uczniowie wysłuchali wykładu o historii samego budynku zwanego „Klasztorkiem” oraz początkach istnienia nidzickiego archiwum i jego zadaniach. Dowiedzieli się także jakiego rodzaju dokumenty są tutaj przechowywane i w jaki sposób trafiają do tego miejsca. Na koniec obejrzeli przykładowe inwentarze archiwalne i kroniki nidzickiego archiwum.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego. Na początku uczniowie zobaczyli ekspozycję „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”. Słuchając ciekawych opowieści Pawła Bukowskiego, dyrektora Nidzickiego Ośrodka Kultury, młodzież podziwiała przedmioty związane z najstarszymi dziejami miasta, wyposażenie mazurskich chałup oraz kopie uzbrojenia rycerzy i piechoty z czasów bitwy pod Grunwaldem.

Uczniowie mieli też okazję zwiedzić Salę Rycerską i salę widokową, zwaną „Galerią pod Belką”, a także obejrzeć wystawę historycznych zdjęć Nidzicy na krużgankach zamku oraz w Sali Relax.

Udział w lekcji archiwalnej oraz zwiedzanie zamku pozwoliło uczniom pogłębić swoją wiedzę na temat historii Nidzicy oraz rozbudzić w nich poczucie przynależności do regionu, w którym mieszkają.


Jolanta Jarocka
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: mch1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages