Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Liczą się małe sukcesy

2016-12-01 13:00:00 (ost. akt: 2016-12-01 10:04:33)

Autor zdjęcia: UG Kozłowo

Jest ich 13 razem z księgową i sprzątaczkami, a pomagają około 2000 osobom. — Pracownicy socjalni nie mają łatwiej pracy. Spotykamy się z różnymi trudnymi sytuacjami, ale nie brakuje też tych miłych, którymi są nawet drobne sukcesy naszych podopiecznych — mówi Elżbieta Świgoń, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozłowie.

Zadań ośrodkowi pomocy społecznej z roku na rok przybywa. Niestety często nie wiąże się to z zatrudnianiem nowych pracowników.

— Do sprawnego funkcjonowania programu Rodzina 500 + nie wystarczy jedna osoba, na której zatrudnienie otrzymaliśmy środki. Zaangażowany jest w to cały sztab osób, począwszy od osób przyjmujących wnioski, przez wypłacające je aż po kontrolujące sprawne wydawanie pieniędzy — wymienia dyrektor.

Od kwietnia rządowy program objął 505 rodzin z gminy Kozłowo. — Na 944 dzieci wypłaciliśmy 3.273.733 zł. Największe świadczenie dla jednej rodziny to 4.000 zł — mówi Elżbieta Świgoń. Dodaje, że pracownicy socjalni na bieżąco sprawdzają, na co rodziny przeznaczają środki.

— Niewątpliwie wprowadzenie tego programu wpłynęło na poprawę warunków mieszkaniowych naszych rodzin (drobne remonty, odnawianie -malowanie mieszkań, adaptacja poddaszy).

Zauważalna jest także poprawa wyposażenia mieszkań w sprzęt RTV i AGD oraz meble. Dzięki świadczeniom z Programu Rodzina 500+ rodzice mogli sfinansować dzieciom wyjazd na wakacje oraz jak sami mówią zwiększają się ich możliwości w zakresie wspólnego spędzania czasu z dziećmi.

W tym roku nie było również problemu z wyprawką szkolną oraz zakupem podręczników — wyjaśnia dyrektor GOPS. Dodaje, że z rodzinami, w których istnieje wątpliwość, co do prawidłowego wydawania pieniędzy pracują pracownicy socjalni. — Współpracują przy układaniu domowego budżetu — wyjaśnia.

Integrują młodszych i starszych

Ośrodek pomocy społecznej to nie tylko pomoc finansowa czy rzeczowa. — Mimo iż nie mamy oddelegowanego do tego zadania pracownika, to przy GOPS-ie działa Klub Integracji Społecznej, w którym prężnie działa spora grupa osób w różnym wieku — mówi Elżbieta Świgoń.

Wspólne inicjatywy jednoczą zarówno najmłodszych jak starszych mieszkańców gminy. — Organizujemy różnego rodzaju warsztaty rękodzieła, spotkania i zajęcia, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Starsi aktywnie spędzają czas, a młodzi dużo się przy tym uczą — dodaje.

Pomoc przede wszystkim

Pracownicy GOPS-u pomagają nie tylko osobom w złej sytuacji finansowej. — Pomagamy osobom starszym i chorym. Organizujemy wyjazdy do lekarza, realizujemy recepty, a jeśli zajdzie taka potrzeba to nawet robimy zakupy — wyjaśnia dyrektor.

Dodaje, że często uczestniczą w wypełnianiu wniosków o rentę czy emeryturę. — Zatrudniony przez nas asystent rodziny uczył niektóre rodziny "jak żyć".

Okazuje się, że wielu osobom była potrzebna pomoc w organizowaniu domowego budżetu czy zorganizowaniu codziennych obowiązków, takich jak pranie, gotowanie czy wyprawienie dzieci do szkoły — wymienia.

Liczą się małe sukcesy

Elżbieta Świgoń zaznacza, że nie ma jednej przyczyny, która jest powodem sytuacji, w jakiej znajdują się ich podopieczni.

— Są to sytuacje złożone. W jednych domach jest to alkohol, w innych bezrobocie, a jeszcze innych przemoc, niezaradność i problemy opiekuńczo-wychowawcze. Najczęściej zdarza się, że jeden pociąga za sobą kolejny — wyjaśnia. Dodaje, że pracownicy socjalni pracujący z rodzinami uczą lepszego życia.

— Dlatego dla nas, nawet najmniejszy krok w dobrym kierunku jest wielkim sukcesem — mówi. Temu między innymi służą środki pozyskiwane z różnych programów i instytucji. — Organizujemy warsztaty, szkolenia itp. Kiedy osoby przychodzą do nas po kursie i mówią, że cieszą się że wzięły w nim udział... wiemy, że było warto — podsumowuje Elżbieta Świgoń.
kama


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ona #2125312 | 83.24.*.* 1 gru 2016 22:47

  Już niedługo zostanie bez pracy jak wójt pozwali postawić w całej Gminie kurniki. A dla Was szacunek za dobrą robotę. Wójt niech się uczy jak słuchać społeczeństwo a nie inwestorów dla własnych korzyści.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2124815 | 88.199.*.* 1 gru 2016 13:41

  Służba ludziom to trudna praca.Serdeczne podziękowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages