Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

O powstaniu zespołu ,,Wrzos" opowiada Krystyna Kukwa

2016-12-02 07:00:00 (ost. akt: 2016-12-01 15:26:02)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W zeszłym tygodniu w Zespole Szkół w Szkotowie odbyła się Biesiada ,,Na Szkotowską nutę", której bohaterem była kapela ,,Wrzos" z Kownatek. O powstaniu zespołu opowiada sołtys Kownatek, Krystyna Kukwa.

Dlaczego zdecydowaliście się założyć kapelę? — W lipcu odbyło się spotkanie sołtysów z wójtem Kozłowa, Jackiem Jankowskim w sprawie organizacji dożynek. Każdy z sołtysów był zobligowany do podania w jaki sposób będzie te przygotowania wspierał. Po krótkim namyśle, bez konsultacji z mieszkańcami Kownatek, podjęłam decyzję, że zaśpiewamy piosenkę dożynkową — opowiada sołtys Kownatek, Krystyna Kukwa.

Po spotkaniu pani Krysia udała się do Waldemara Przygody i wspólnie ułożyli piosenkę. Dożynkowy debiut i utwór ,,Ach wójcie, wójcie" spotkał się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców.

Oprócz Krystyny Kukwy i Waldemara Przygody, który prowadzi kapelę ,,Wrzos" w skład zespołu wchodzą: Piotr Sadowski, Anna Czeszejko, Wanda Makowska, Irena Nowicka, Teresa Nowicka, Rajmund Ratajczyk i Stanisław Iwanowicz.

— Rozmawiałam z osobami, które wiedziałam, że chciałyby się w coś takiego zaangażować. W naszych szeregach mamy sześciu byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR).

Oprócz Piotra Sadowskiego, który dojeżdża do nas z Janowa, wszyscy jesteśmy mieszkańcami Kownatek. Początkowo mieliśmy tylko zaśpiewać piosenkę na dożynkach i koniec, ale ludzie chcieli nadal się angażować, więc cały czas się rozwijamy — tłumaczy Krystyna Kukwa.

Próby odbywają się 2-3 razy tygodniu w chlewiku. — Wszystko uzależnione jest od tego o której pan listonosz wróci z pracy. Repertuar dobieramy sami, są to głównie ludowe, regionalne pieśni, które muszą być skoczne i oczywiście nam się podobać. Jeszcze nikt tego w gminie nie robi — mówi sołtys Kownatek.

Podczas Biesiady ,,Na Szkotowską nutę" zaśpiewali takie utwory jak: ,,Jedno jest niebo dla wszystkich", ,,W zielonym gaju", ,,Czerwone jagody", ,,Wiła wianki", ,,Gdybym miał gitarę", ,,Czerwone jabłuszko", ,,Nadzieja w czas", ,,Skrzypeczki", ,,Zielony mosteczek", ,,Jarzębina czerwona" czy ,,W moim ogródeczku".

Kapelę ,,Wrzos" mogliśmy do tej pory usłyszeć na dożynkach w Kozłowie, na Dniu Seniora w Kozłowie i podczas biesiady w ZS w Szkotowie.— Jesteśmy bardzo otwarci na propozycje, chętnie korzystamy z różnego rodzaju zaproszeń, gramy i śpiewamy! — zapewnia Krystyna Kukwa. Członkowie zespołu we własnym zakresie kupili też stroje. W najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć ich występ podczas Opłatka Wigilijnego w Kozłowie (16 grudnia) i Jutrzni w Szkotowie.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zainteresowana #2128193 | 6 gru 2016 09:27

    Szkoda, że nie zostało to nagłośnione, na pewno przyszłoby więcej osób.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages