Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

„Kolędowanie z szemlem” w Zespole Szkół w Szkotowie

2016-12-26 16:00:00 (ost. akt: 2016-12-26 10:57:52)

Autor zdjęcia: Archiwum

W Zespole Szkół w Szkotowie miała miejsce niezwykła uroczystość - uczniowie i nauczyciele wystawili misteryjne widowisko - Jutrznię na Gody pt. „Kolędowanie z szemlem”. Pomysłodawcą, reżyserem oraz scenografem spektaklu, przywracającego pamięć o mazurskich tradycjach, była dyrektor szkoły w Szkotowie - Dorota Soliwoda.

Inscenizacja składała się z dwóch części. W pierwszej nauczyciele - Joanna Grzela i Marcin Lisek - pełniący role narratorów, przedstawili zwyczaje bożonarodzeniowe oraz noworoczne obchodzone na Warmii i Mazurach.

Było więc o „rogalach” - kolędnikach, którzy wędrowali po mazurskich chatach i zbierali datki oraz pierniki; „nowolatkach” - ciastkach w kształcie zwierząt gospodarskich, czy „muzie” - masie z żytniej mąki, jedzonej w czasie świąt. A piszący te słowa - Piotr Sowiński zapoznał zebranych z gwarą mazurską.

W drugiej części, młodzież przebrana za: szemla (biały koń z jeźdźcem), aniołów, pasterzy, Trzech Króli, Heroda, dziada czy babę, zaprezentowała sceny, dialogi, oracje z mazurskiej jutrzni.

Szczególnymi umiejętnościami popisał się uczeń klasy V - Kacper Stawczyk, grający tytułowego szemla. Swoim występem porwał wszystkich zebranych i otrzymał mnóstwo oklasków.

Całość przedstawienia dopełniły kolędy i pastorałki, śpiewane przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Szkotowie. Oprawę muzyczną przygotował oraz wystąpił solowo Franciszek Niemiro, wspomagały go nauczycielki nauczania zintegrowanego: Ewa Szymańska, Maria Chmielewska oraz Joanna Grzela. Natomiast Beata Szymańska i Iwona Jaroszewska przyozdobiły salę oraz wykonały mazurskiej ozdoby.

Popisy młodych aktorów oglądali licznie zgromadzeni mieszkańcy Szkotowa i okolicznych wsi, zaproszeni goście oraz lokalne władze.

Po zakończeniu „Kolędowania z szemlem” zebrani wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli „Wrzos” z Kownatek.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich odpowiedzialnych za spektakl, a przede wszystkim pani dyrektor Dorocie Soliwodzie, uczniom, nauczycielom, powstało niesamowite widowisko. Za sprawą mazurskiej jutrzni wszyscy zebrani mogli poznać piękne i radosne zwyczaje Mazurów i Warmiaków. Cieszymy się, że dzięki takim inicjatywom odżywają pamięć i lokalna tradycja Warmii i Mazur. Piotr SowińskiPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: PS

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawa #2144946 | 83.9.*.* 28 gru 2016 22:09

    Marek radny Szkotowa na Wielkanoc to Judasza zagra cooo?. Odpowiednia rola dla ciebie, masz to we krwi. A wójt Piłata umywa ręce od wszystkiego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages