Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Koszty wytwarzania ciepła dramatycznie wzrosły

2017-04-04 13:38:00 (ost. akt: 2017-04-04 13:38:14)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

27 marca odbyło się posiedzenie komisji Rady Gminy w Kozłowie. Zebrani wysłuchali przedstawionego przez Grzegorza Jackiewicza sprawozdania z działalności spółki ,,Eko Kozłowo" za 2016 rok. W pierwszej kolejności prezes zarządu opowiadał o tym, co wydarzyło się w spółce.

— Projekt na budowę ciepłowni przeszedł ocenę i wymogi formalne. Najpóźniej w maju powinniśmy zawrzeć umowę na otrzymanie dotacji w wysokości ok. 75%. Następnym krokiem będzie podpisanie umowy na budowę ciepłowni, której paliwem będzie zrębka drzewna — mówił Grzegorz Jackiewicz.

Przedstawił koszty związane z remontami, gdzie sam zakup materiałów i podstawowych usług wyniósł ponad 200 tys. zł. Spółka wykonała również audyty energetyczne wielu budynków użyteczności publicznej, by móc ubiegać się o dofinansowanie.

Zakupiono kocioł oraz uporządkowano dokumentację dotyczącą przeglądów budynków. Prezes zasygnalizował, że są w trakcie przygotowywania taryf za wodę i ścieki. Obecna obowiązuje do końca lipca.

— Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska jest zainteresowany udzieleniem spółce pożyczki na znaczne prace inwestycyjno- remontowe w gospodarce wodno-kanalizacyjnej. Musimy przestawić w przychodach, że posiadamy zabezpieczenie i jesteśmy w stanie pożyczkę spłacić.

Chcemy opracować tabelę, w której uwzględnimy, co trzeba wykonać w 2017 roku. Założenia przedstawimy na kolejnym spotkaniu — mówił Grzegorz Jackiewicz.

Co trzeci mieszkaniec nie płaci w terminie

Z powodu cięższej zimy, wydatków, tj. np. zakup kotła czy remonty spółka zanotowała straty w wysokości 169 tys. zł. Straty z tytułu działalności ciepłowniczej wyniosły 70 tys. zł.

Wynika to z dramatycznej podwyżki kosztu wytwarzania ciepła. Zużyto ok. 600-700 ton węgla, którego cena wzrosła o ok. 70%.

— Największy problem stanowią jednak należności za ciepło. Tylko 33% mieszkańców płaci w terminie, za wodę natomiast 68%. Zaległości z tego tytułu wynoszą ok. 100 tys. zł. Ponadto firma, która dostarcza nam węgiel w środku zimy wypowiedziała umowę — mówił prezes zarządu. Grzegorz Jackiewicz proponował, by rozłożyć prace termomodernizacyjne w cieple, założyć coś na kształt wspólnoty oraz umieścić liczniki na wejściu.

— Dostawy ciepła odbywałyby się w sposób właściwy, a dzięki ociepleniu budynku spadnie zużycie energii — mówił prezes. Dodał, że ok. 12% wody ginie z powodu nielegalnego jej poboru przez mieszkańców.

Radny Rafał Ślusarski zapowiedział, że wystąpi z wnioskiem do rady, o to, by wszystkie cmentarze były podłączone do sieci. Uważa, że koszty powinna ponieść gmina. Sołtys Tomasz Kucmus zauważył, że gmina Kozłowo ma najwyższe koszty za dostarczane ciepło. — Majątek powinien pozostać w rękach gminy — apelował. Poruszył również temat opłat abonamentowych, na co Grzegorz Jackowski odparł, że w planach jest całkowita ich likwidacja.
zl

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2237699 | 185.170.*.* 4 maj 2017 22:01

  sorki gdyby pan ślusarski siedział cicho dalej radni klaskali by jankowskiemu za tekłondo kozłowskie niech się wezmą teraz ciekawe kto jest spomsorem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cARNIVORA #2225361 | 213.5.*.* 18 kwi 2017 19:54

  pan Ślusarski z czystej przyzwoitości powinien zrezygnować z funkcji radnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages