Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Zasługują na uznanie i wyróżnienie

2017-10-21 10:00:00 (ost. akt: 2017-10-20 14:16:54)

Autor zdjęcia: archiwum

Obecnie w Gminie Kozłowo funkcjonuje 5 Ochotniczych Straży Pożarnych typu „S” tj. w Kozłowie, Sarnowie, Krokowie, Januszkowie (kat. IV) i w Szkotowie (kat. III), w tym: 2 jednostki (Kozłowo i Sarnowo) włączone zostały do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Straże pożarne liczą 153 członków, w tym 134 członków czynnych, 7 członków wspierających i 12 honorowych.

W szeregach ochotników z Kozłowa są tylko 2 panie. Aktualnie 89 strażaków jest uprawnionych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. — Ze względu na charakter pracy strażaków ratowników, dużą odległość od miejsca zamieszkania, trudno jest na co dzień utrzymać wymaganą gotowość bojową jednostek — wyjaśnia sekretarz gminy Kozłowo, Bożena Judycka. Nie bez znaczenia są również zwiększające się wymagania wobec jednostek operacyjno-technicznych OSP w zakresie prowadzenia stowarzyszenia, jak też dotyczących przygotowania jednostek do działań ratowniczo-gaśniczych i prowadzenia akcji.

Inwestują w sprzęt

W okresie ostatnich kilku lat zakupy sprzętu pożarniczego i uposażenia osobistego strażaków przez gminę były znacząco wspomagane dotacjami państwowymi przeznaczonymi na jednostki ochrony przeciwpożarowej KSRG. — Jednostki operacyjno-techniczne dostosowane są do wymogów organizacyjnych i technicznych przewidzianych dla poszczególnych kategorii jednostek OSP biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych — mówi Bożena Judycka. Podstawą udziału w zdarzeniach jest odpowiednie wyszkolenie strażaków, stąd też korzystają oni z możliwości udziału w podstawowych szkoleniach pożarniczych i kursach specjalistycznych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Zasługują na uznanie i wyróżnienie

— W działalności operacyjno - technicznej zdecydowanie przodują jednostki z Sarnowa, Kozłowa i Szkotowa. Państwowa Straż Pożarna corocznie ocenia ich stan przygotowania — wyjaśnia sekretarz. — Za wspaniałą postawę podczas akcji ratowniczo-gaśniczych nasi ratownicy zasługują na uznanie i wyróżnienie — dodaje.

Strażacy uczestniczą nie tylko w akcjach bojowych, należy wspomnieć o działalności kulturalno-prewencyjnej, pokazach, uczestniczą w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych,

pomagają w organizacji festynów wiejskich, zabezpieczają uroczystości gminne, uczestniczą w Wigiliach strażackich, podczas uroczystości religijnych pełnią warty przy grobie Pańskim, uczestniczą w strażackich pogrzebach i uroczystościach koleżeńskich. Ważne podkreślenia są powiatowe obchody Dnia Strażaka.

Na takich spotkaniach panuje zazwyczaj wspaniały klimat, który dobrze służy integracji i podtrzymywaniu przyjaznych kontaktów w środowisku pożarników z całego powiatu.

Z okazji majowych obchodów Dnia Strażaka, wszystkim strażakom należą się serdeczne podziękowania za dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców, a także życzenia zdrowia, satysfakcji i opieki patrona strażaków św. Floriana.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OSP KOzłowo #2355851 | 83.9.*.* 21 paź 2017 19:01

  Kupta w końcu samochód dla Kozłowa, a nie tylko gadacie w tym urzędzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. oro #2355550 | 178.36.*.* 21 paź 2017 10:34

  Odgrzewany kotlet. Przed wyborami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages