Czwartek, 22 czerwca 2017. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Kozłowianie kurnikom powiedzieli - NIE

2017-06-20 19:00:00 (ost. akt: 2017-06-20 22:39:49) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Anna Skuza

Mieszkańcy gminy ostro sprzeciwili się budowie kurników podczas konsultacji, które dotyczyły projektowanej budowy 96 kurników. Wynik konsultacji jest miażdżący dla tej inwestycji. Wszyscy opowiedzieli się przeciwko kurnikom.

Wójt Ewa Krzyżewska zapewnia, że gmina nie jest przeciwko rozwojowi rolnictwa, ale nie można dopuścić do tego, aby kurniki stały się wizytówką gminy i odstraszały turystów. – Nie chcemy, żeby w naszej gminie z daleka czuć było okropny fetor – mówi wójt.

Kurniki to zagłada
dla gminy Kozłowo


— Budowa tylu kurników do ściółkowego chowu drobiu to zagłada dla naszej gminy – mówi wójt Ewa Krzyżewska. Mają być one skumulowane w okręgach Sarnowo, Zakrzewo, Gołębiewo, Wierzbowo, Zaborowo, Cebulki i Pielgrzymowo. To wokół tych miejscowości zaplanowano postawienie 96 kurników. O skali produkcji świadczy to, że tylko w 26 kurnikach, które mają stanąć w Pielgrzymowie i Zaborowie zaplanowano łączną obsadę początkową na poziomie 1659840 sztuk drobiu, a w ciągu roku będzie 6-7 cykli produkcyjnych.

—Wystarczy policzyć ile brojlerów zostanie tam odchowanych i ile nazbiera się chociażby śmierdzącego obornika. Nie mówię już o pozostałych 70 kurnikach — wyjaśnia przewodnicząca rady gminy Alicja Eidtner. Ewa Krzyżewska dodaje, że gmina Kozłowo to gmina ekologiczna. Nawet strategia rozwoju związana jest z rozwojem turystyki.
— Kto do nas przyjedzie ?— pytają.

Duża centralizacja ferm
zatruje środowisko


Negatywny wpływ ferm wielkoprzemysłowych dotyczy wszystkich komponentów środowiska przyrodniczego – powietrza, gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, a także dróg, po których będą poruszały się samochody wywożące obornik. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest składowanie obornika, który zatruwa glebę. Może doprowadzić do jej przeazotowania.

Obornik zawiera również pomiot kurzy, czyli resztki poubojowe, które bardzo negatywnie wpływają na glebę. Skutki skażenia mogą dotknąć pól uprawnych rolników, którzy mieszkają w sąsiedztwie ferm drobiu. Istnieje możliwość, że zatrute zostaną wody gruntowe, a tym samym woda nie będzie nadawała się do picia, zwłaszcza tam, gdzie nie ma wodociągów, a mieszkańcy korzystają ze studni.

Przeniknięcie szkodliwych substancji do jezior spowoduje powstanie sinicy, a to z kolei doprowadzi do zakazu kąpieli i odoru wokół jeziora. Każdy kurnik musi mieć dojście do wody.

— Przy każdym z nich powstanie studnia głębinowa. Będzie ogromny pobór wody, co może grozić znacznym obniżeniem poziomu wód gruntowych lub ich zanikiem — wyjaśnia przewodnicząca rady gminy. Szkodliwe są również unoszące się pyły, które negatywnie wpływają na układ oddechowy człowieka.

Nie będzie żadnych
korzyści ekonomicznych


Za budową ferm drobiu nie przemawiają również korzyści ekonomiczne. —Nie zwiększy się zatrudnienie w gminie, ponieważ obsługa urządzeń jest zautomatyzowana i niewiele będzie nowych miejsc pracy. Również nie wzbogaci się gmina, ponieważ inwestor nie będzie płacił podatków ze względu na to, że jest to dział specjalnej produkcji rolnej zwolnionej od podatku — wyjaśnia Alicja Eidtner.

Gmina straci swoje walory turystyczne, bo nikt nie będzie chciał w niej odpoczywać. Stracą na tym rolnicy, którzy mają gospodarstwa agroturystyczne.

— Żadnych korzyści, a same uciążliwości — mówią wójt i przewodnicząca rady. Dodają, że wystarczy pojechać do Żuromina, żeby zobaczyć i poczuć jak kurniki wpływają na komfort życia mieszkańców.

Plany budowy kurników
na razie wstrzymane


Problem kurników pojawił się już w 2014 roku, kiedy przyszli inwestorzy dopytywali się o możliwość postawienia fermy drobiu. Sprawa nabrała tempa w 2015 roku, kiedy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ferm drobiu, a ówczesny wójt Jacek Jankowski wydał warunki zabudowy.

— Wtedy rada gminy rozpoczęła swoje działania, wydając negatywne stanowisko wobec budowy kurników. Szukaliśmy pomocy wszędzie — mówi przewodnicząca rady, która organizowała spotkania z sąsiednimi gminami zagrożonymi podobnymi inwestycjami, zwłaszcza z gminą Działdowo. Pani Alicja była też w Żurominie, gdzie mieszkańcy na co dzień borykają się z tym problemem.

— Zmotywowało nas to do działania. Włączyliśmy się w wojewódzką akcję przeciwko budowie kurników — mówi przewodnicząca. Mieszkańcy i organizacje pozarządowe złożyły odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło wydane decyzje środowiskowe. To dało władzom i mieszkańcom gminy trochę czasu na działania, które być może pozwolą wstrzymać budowę ferm wielkoprzemysłowych.

Działania rozpoczęli

Gmina przygotowuje się już do opracowania Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, bo to jedyny sposób na wstrzymanie tej inwestycji. To najważniejszy instrument, jakiego może użyć gmina, aby zapobiegać niechcianym i nieodpowiednim z punktu widzenia interesu gminy inwestycjom. Rada gminy podjęła już stosowne uchwały. — Prowadzone są rozmowy z wykonawcami planu. Opracowanie takiego planu jest drogie, dlatego oszczędzamy — mówi przewodnicząca. Czasu nie mają dużo, bo zaledwie 9 miesięcy, ale mają nadzieję, że zdążą.

Chronimy przyrodę

Drugim instrumentem walki z kurnikami jest tworzenie Zespołów Przyrodniczo - Krajobrazowych, które wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych.

A takich obszarów na terenie gminy jest dużo. Można poprzez chronienie krajobrazu powstrzymać uciążliwe inwestycje, bo na terenach wchodzących w skład zespołu obowiązują obostrzenia inwestycyjne. Na tych terenach może być prowadzona jedynie indywidualna gospodarka rolna i mieszkaniowa. Mogą być prowadzone usługi turystyczne, edukacyjne, społeczne, kulturalne, rzemieślnicze oraz drobna wytwórczość.

Nie można wykonywać prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Zabrania się na terenie zespołów zanieczyszczania gleby, dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej.

Mazury Cud Natury
— Broniąc swojej gminy przed fermami drobiowymi, nawiązaliśmy do walorów krajobrazowych całego naszego regionu. Dlatego współpracujemy z wieloma samorządami, organizujemy konferencje, bo to problem całego naszego województwa, a nie tylko jednej gminy. Wspólne działanie na pewno da efekty — mówi wójt.

Jeśli zaczną tu wyrastać jak grzyby po deszczu wielkoprzemysłowe fermy zwierząt, to Mazury przestaną być cudem natury.

— A nam zależy, żeby Mazury zostały takie jakie są: piękne, malownicze, z czystymi jeziorami, powietrzem, bogatymi w grzyby lasami. Żeby miały bogatą ofertę turystyczną i rozwijały się — dodaje przewodnicząca rady.

Mieszkańcy gminy Kozłowo mają nadzieję, że opór samorządów zaowocuje konkretnymi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi tego typu inwestycji.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. emeryt #2270991 | 185.170.*.* dzisiaj, 16:49

  pani ala to nie bardzo wie z kim trzymać jeden wójt przy jej pomocy poszedł już z torbami teraz tańczy przy następnym tylko czy walczy o swój stolek czy tez nowy wójt tak się przejedzie na swych doradcach jak stary.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2270958 | 37.47.*.* dzisiaj, 15:40

  Pani Przewodniczący głupstwa opowiada o szkodliwości kurników i ich wpływu na walory gminy. Gmina Kozlowo jestnsjbardziej zaniedbana środowiskowo , ekologicznie, zaśmiecona w naszym powiecie. Wójt Ewa niech zabierze sie za uprzedkowanie swoich wsi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. as #2270778 | 83.13.*.* dzisiaj, 10:56

  A z szamb wylewa się na pola i do rowów, ale to nie śmierdzi, bo to ekologiczne g....o.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ... #2270337 | 83.15.*.* wczoraj, 14:42

   Ciężko będzie stopa złapać gdy drogi brak. A przepraszam zapomniałam o traktorach i innych pojazdach rolniczych... Powodzenia

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. artukł sponsorowany #2270260 | 157.25.*.* wczoraj, 12:19

   REKLAMA pani wójt i przewodniczącej średnio udana - zdjęcie równie słabe

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages