Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Radni udzielili absolutorium wójtowi gminy Kozłowo

2017-07-05 07:00:00 (ost. akt: 2017-07-04 14:05:19)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyła się XXXVII Sesja Rady Gminy w Kozłowie. Radni wysłuchali informacji o przeprowadzonych konsultacjach społecznych. Przy jednym głosie przeciw, udzielili absolutorium wójtowi gminy Kozłowo za rok 2016. Mieszkańcy dopytywali czy niepodjęcie uchwały uruchomiłoby procedurę referendalną, która mogłaby skutkować odwołaniem rady.

Na początku sesji przedstawiono informacje o wynikach konsultacji społecznych dotyczących utworzenia Zespołów Przyrodniczo- Krajobrazowych Dolika Rzeki Szkotówki.

Konsultacje odbyły się w 30 sołectwach. Przy 4833 osobach uprawnionych do głosowania, wzięło w nich udział 329 mieszkańców. Za opowiedziało się 305 mieszkańców, przeciw - 3, 21 osób wstrzymało się od głosu. Najwięcej obaw mieli rolnicy zamieszkujący miejscowości Zakrzewo i Szkotowo. Wątpliwości dotyczyły potencjalnych inwestycji w przyszłości. Mieszkańcy chcieli mieć możliwość rolniczego wykorzystania tych terenów.

Podczas konsultacji dotyczących budowy kurników wielkopowierzchniowych w gminie Kołowo zadano pytanie ,,kto jest za budową". Spotkania z mieszkańcami odbywały się od 27 kwietnia do 25 maja w 30 sołectwach. W zebraniach wzięło udział 327 mieszkańców. Za budową kurników opowiedziały się 3 osoby, przeciw było 316 mieszkańców, od głosu wstrzymało się 8. Mieszkańcy w zdecydowanej większości byli przeciwni budowie kurników wielkopowierzchniowych, jednak zastrzegli, że sami chcieliby mieć możliwość budowy niedużych kurników.

Ostatnie z przebytych konsultacji miały na celu poznanie opinii mieszkańców w zakresie projektu statutu sołectwa. Wzieęo w nich udział 312 osób, z których 249 było za proponowanym statutem, 55 mieszkańców było przeciwnych, natomiast 8 wstrzymało się od głosu.

Widać pozytywne efekty 500+

Podczas sesji wysłuchano sprawozdań z działalności Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozłowie za 2016 rok. — 269 rodzin skorzystało z pomocy socjalnej, dożywiono 311 dzieci, 30 dzieci pojechało na wypoczynek letni w zeszłym roku, a dla 81 rodzin, czyli 250 osób pozyskano 8 ton żywności — czytała w podsumowaniu kierownik GOPS, Elżbieta Świgoń.

Podczas sprawozdania pytano czy widać zmianę po wprowadzeniu programu 500+. — Widać pozytywne efekty w rodzinach, dzieci mają więcej środków na wakacje czy wyposażenie do szkół. Zaobserwowaliśmy niewielki spadek w korzystaniu z innych świadczeń, tj. zasiłki celowe, okresowe u rodzin, które pobierają 500+ — mówiła kierownik GOPS.

Radni nie mieli żadnych zapytań i interpelacji. Kolejnym punktem było udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Kozłowo za 2016 rok. Budżet został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Olsztynie oraz przez komisję rewizyjną. Mimo to, radny Rafał Ślusarski był przeciwny, pozostali radni opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium.

Referendum skutkiem niepodjęcia uchwały?

W związku ze złożeniem wypowiedzenia przez skarbnik, Teresę Wiecińską radni głosowali nad odwołaniem skarbniczki. Uchwała została przegłosowana 6 głosami za, przy 2 przeciw i 4 wstrzymujących się. W wolnych wnioskach mieszkańcy i przedstawiciele stowarzyszeń wnosili m.in. o przystąpienie do zmiany statutu gminy, by mogli chociażby zabierać głos w punkcie interpelacje i zapytania radnych.

Wnioskowano o dokonanie oceny dotychczasowych uchwał dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, by podjąć kroki zmierzające do blokowania ewentualnych zagrożeń oraz o przedstawienie przyczyn przeszkód podawania do publicznej wiadomości informacji o sesjach nadzwyczajnych oraz o komisjach, które ją poprzedzają.

Wniesiono o udzielenie informacji czy niepodjęcie uchwały udzielenia absolutorium uruchomiłoby procedurę referendalną, która mogłaby skutkować odwołaniem rady. Mieszkańcy dopytywali dlaczego konsultacje społeczne nie odbyły się we wszystkich miejscowościach.

W odpowiedzi usłyszeli, że konsultacje odbyły się w kluczowych miejscowościach, ponieważ nie wszystkie mają świetlice i każdy z mieszkańców miał prawo wziąć udział w rozmowach, w wybranej przez siebie miejscowości.

zlPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. milcz #2279133 | 81.163.*.* 5 lip 2017 08:17

  Radny Rafał Ś. jakby miał odrobinę honoru złożyłby mandat albo chociaż zamilknął.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages