Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Browina – wioska cudów, biznesu i seksu

2017-07-10 10:10:00 (ost. akt: 2017-07-10 10:04:06)

Autor zdjęcia: archiwum

Po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie popularyzującej czasy Tannenbergu, tym razem jednak nieco inaczej. 15 lipca to doskonały czas, by przywrócić mazurską pamięć i zaprosić wszystkich mieszkańców i turystów do odwiedzenia Browiny. Czas na prawdziwą wiejską biesiadę z mazurskim folklorem! Browina, godz. 16:00 i wszyscy bawimy się do północy!

Browina – wioska cudów, biznesu i seksu, tak kiedyś ktoś napisał na przystanku a prawdziwa historia wyjaśnia - własne legendy, tradycje rzemieślnicze i kupieckie, zwyczaje upojnych, tanecznych zabaw.

Mimo wojen i prześladowań tu ludzie zawsze potrafili się bawić! Ideą naszego wydarzenia jest przywrócenie pamięci sprzed 100 lat w ujęciu życia codziennego mazurskich mieszkańców. Wspólnie będziemy pokazywali jak ludność wiosek okolicznych bawiła się, jak spędzała czas i co było na ich stołach każdego dnia i od święta.

Browina to wioska o bardzo ciekawej historii która wraz z Turowem została spalona 15 lipca 1410 roku przez wojska polsko-litewskie przed Bitwą pod Grunwaldem. Jest to również miejsce, gdzie nie tylko odbywała się w 1914 roku Bitwa pod Tannenbergiem, ale i w plebiscycie w 1920 roku większość głosowała za Polską.

Zwycięstwo Polaków w plebiscycie było ogromną zasługą ks. Gustawa Działowskiego, który między innymi podczas zjazdu działaczy polskich z Prus Wschodnich w Grudziądzu w 1913 r., wystąpił o pomoc finansową dla „Gazety Olsztyńskiej”. Dziś trudno sobie wyobrazić że ludność Browiny, Turowa, Turówka miała siłę wspierać tak ważną dziś gazetę całego regionu.

Poszukiwali swojej drugiej połowy w bardzo intymny sposób

Browina - tu za sprawą szlachty polskiej i ludności wiejskiej zawsze w domach mówiło się po polsku. Nawet w protestanckich Prusach kościół katolicki należał w Turowie do dóbr polskich biskupów, dworzan królów polskich.

Zabawa wiejska odbędzie się pod kasztanem przy wiejskiej studni gdzie jeszcze po wojnie stał budynek w którym odbywały się zwyczajowo taneczne hulanki i swawole . Miejsce nie jest przypadkowe bo tu ludzie bawili się od dawien dawna. To tu po wojnie, w ciężkich czasach tańczyli pruscy Mazurzy i przesiedleni w okolice Sybiracy, Ukraińcy, Mazowszanie.

Browina słynęła ze zwyczajowych nocy świętojańskich, gdzie na pobliskich pagórach chłopcy i dziewczęta poszukiwali swojej drugiej połowy w bardzo intymny sposób. Cała aranżacja muzyczna będzie wykonana i prowadzona przez profesjonalnych muzyków, a gościem honorowym będzie żyjący wciąż w Turowie p. Olek ze swoją harmonią muzyczną i harmonią Pogody Ducha.

Czy słyszycie już te obertasy i mazury? Weź udział w niezwykłej zabawie i widowisku! Czas na prawdziwą wiejską biesiadę z mazurskim folklorem! Odwiedź jak zawsze Grunwald 15 lipca a na wieczór zabaw się z nami po mazursku w Browinie! Zapraszamy o godzinie 16.00 i wszyscy bawimy się do północy!

Kapela Niwińskich
Wystąpi przed Państwem Kapela Niwińskich. W jej skład wchodzą uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski Centralnej, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Kapela w swoim repertuarze ma przede wszystkim wiejskie oberki, powiślaki, chodzone oraz polki, ale także szlagiery miejskich potańcówek: śpiewane tanga, fokstroty, walczyki. Wykonuje także weselne melodie obrzędowe.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński (skrzypce),
Agnieszka Niwińska (baraban),
Katarzyna Szurman (harmonia trzyrzędowa, skrzypce)
Mariza Nawrocka (basy/śpiew)
Grzegorz Ajdacki (taniec)

Warsztaty:
Kapela poprowadzi także warsztaty muzyczno – taneczne bazujące na dawnych grach i zabawach w które bawiono się na mazowieckich wioskach i miasteczkach, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Tańce w kręgu i parach, wyliczanki, przyśpiewki, gonitwy i zręcznościowe zmagania do tradycyjnych melodii wiejskich to tylko niektóre atrakcje, które przygotowaliśmy dla Was.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages