Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Warto przypomnieć sobie ten ważny dla Polski utwór

2017-09-07 18:00:00 (ost. akt: 2017-09-07 13:16:52)

Autor zdjęcia: Joanna Mergalska

,,Polska to jest wielka rzecz” te i wiele innych kwestii zawartych w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego usłyszeliśmy podczas Narodowego Czytania, które odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kozłowie.

Całą uroczystość zainaugurowała Dyrektor ZSP w Kozłowie Barbara Szczepkowska. W swoim wystąpieniu przywitała zgromadzonych gości, nauczycieli i uczniów.

Przekonywała, iż warto przeczytać po raz kolejny tę piękną pozycję książkową naszej literatury, przeczytać ją razem, przypomnieć sobie ten niezwykle ważny dla naszej historii, dla naszej kultury utwór, który tchnie nuta patriotyczną i troską o wolną Polskę.

Uroczystość została poprowadzona przez Małgorzatę Sowińską i Antoniego Drygulskiego. Przed przystąpieniem do czytania wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą twórczości i życia autora tekstu. Kolejnym i najważniejszym punktem programu było odczytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przez przybyłych gości, nauczycieli i uczniów.

Utwór odczytali z podziałem na role: Czepiec- Elżbieta Łachacz, Gospodarz - Iwona Tchórzewska, Gospodyni- Małgorzata Szymańska, Radczyni – uczennica Zuzanna Rólka, Pan Młody - Elżbieta Świgoń, Panna Młoda - Barbara Szczepkowska, Poeta - Iwona Świderska, Jasiek- ks. Michał Bekisz, Rachel - Danuta Szymańska, Chochoł- Danuta Kazimierska, Wernychora- Roland Zagóra, Haneczka - uczennica Maria Samsel, Zosia- uczennica Laura Białobrzeska, Staszek - uczeń Maciej Żygadło, Kuba- uczennica Żaneta Gałecka, Isia – uczennica Agata Szczepańska, Dziennikarz – Emil Szczepkowski, narrator - Iwona Giranowska.

Utwór czytany przez zaproszonych gości ukazał polskie społeczeństwo jako bierne i zniechęcone, niezdolne do aktywnego podjęcia walki narodowowyzwoleńczej, czekające na cud i niedostrzegające nadarzającej się okazji odrzucenia pęt niewoli.

Na koniec spotkania głos zabrała dyrektor Barbara Szczepkowska, dziękując wszystkim, którzy włączyli się do akcji oraz zachęcając do przyszłorocznego czytania. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe egzemplarze 
„Wesela” Wyspiańskiego wraz z pieczęcią „ Narodowego Czytania”.


Karolina Koszewników
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zspkozłowo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages