Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Ewa Krzyżewska, pełniąca funkcję wójta, nie popełniła przestępstwa

2017-10-27 07:00:00 (ost. akt: 2017-10-27 09:27:09)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Podczas sesji rady gminy Kozłowo przewodnicząca Alicja Eidtner odczytała decyzję prokuratury w Nidzicy o odmowie wszczęścia śledztwa na wniosek złożony przez byłego wójta gminy Kozłowo.

17 października do Prokuratury Rejonowej w Nidzicy wpłynęło zawiadomienie byłego wójta gminy Kozłowo o popełnieniu przestępstwa przez Ewę Krzyżewską, która, według niego, po wygaśnięciu mandatu poprzedniego wójta gminy, w nieuprawniony sposób pełni obowiązki wójta tej gminy.

W zawiadomieniu były wójt stwierdził, że Ewa Krzyżeska, po zmianie paragrafu przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, na podstawie którego pełniła funkcję wójta, nie powinna posługiwać się pieczątką z niewłaściwą podstawą prawną, narażając w ten sposób gminę i mieszkańców na konsekwencje prawne i finansowe wynikające z nieważności wszystkich sygnowanych przez nią dokumentów i innych czynności wynikających z pełnienia urzędu wójta.

- W toku czynności sprawdzających wykonano odpisy stosownych materiałów ze sprawy, w szczególności pisma Zastępcy Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym wyjaśniono, że Ewa Krzyżewska nadal pełni funkcję wójta gminy Kozłowo w oparciu o przepis ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że "W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta w czasie pełnienia funkcji przez osobę, o której mowa w art. 28h, osoba ta pełni funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta" - czytamy w decyzji prokuratora.

Z dalszych wyjaśnień w decyji wynika, że dalszy tryb pełnienia funkcji wójta przez Ewę Krzyżewską wynika wprost z ustawy.

W decyzji prokuratora czytamy dalej, że należy odmówić wszczęcia śledztwa w tej sprawie, ponieważ posługiwanie się pieczęcią powołujacą się na poprzedni przepis nie jest przestępstwem

- Skoro Ewa Krzyżewska ma w dalszym ciągu legitymację do wykonywania funkcji wójta i pełniąc tę funkcję nie przekracza uprawnień tego urzędu - czytamy w decyzji.

Art. 28f.
2. W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta w czasie pełnienia funkcji przez osobę, o której mowa w art. 28h, osoba ta pełni funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta.

Art. 28g. 1. W przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej jedną z następujących okoliczności:
1) tymczasowym aresztowaniem,
2) odbywaniem kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne,
3) odbywaniem kary aresztu,
4) niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni,
5) zawieszeniem w czynnościach służbowych
– jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę – pierwszy zastępca

2. Jeżeli nie powołano zastępcy albo pierwszego zastępcy w trybie określonym, to w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej przez jedną z okoliczności, o których mowa w ust. 1, zadania i kompetencje wójta przejmuje osoba, o której mowa w art. 28h.

Art. 28h. W przypadkach, o których mowa w art. 28g ust. 2, 3 i 3a, Prezes Rady Ministrów, na wniosek wojewody przekazany niezwłocznie za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji wójta.

roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kandydat na wojta #2364355 | 37.47.*.* 31 paź 2017 18:06

  Czyżby mój komentarz komuś przeszkadzał? I to jest demokracja po Kozłowski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do kandydata na wójta #2363714 | 178.36.*.* 30 paź 2017 20:04

  Jak wygląda ów wymarzony kandydat? Co robi taki człowiek być zostać zaakceptowanym? Jakie musi mieć osiągnięcia, by być godnym tego urzędu? Ile musi tu zrobić, by się wykazać? Podpowiesz? I czy - skoro z obecnych kandydatów żaden się nie nadaje - kto inny w rok osiągnie to o czym napiszesz?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. Kandydat na wojta #2363580 | 37.47.*.* 30 paź 2017 17:51

   Odp.dla osoby On Nie zgadzam się z Twoją tezą. Mieszkańców tej gminy naprawdę stać na wojta z prawdziwego zdarzenia. Przecież każdy ma prawo oceniać i dokonywać wyborów. I tak się stanie 19 listopada.Jeśli nie to na pewno na jesieni w ogólnopolskich wyborach ktoś taki się pojawi.Jestem tego pewien.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kandydat na wojta #2361840 | 37.47.*.* 28 paź 2017 18:09

    Skupiacie się nad Panią Wójt oceniacie ją negatywnie ale nikomu z was nie przyszło do głowy zastanowić się nad tym co zrobił Jankowski. Prosty wniosek ten facet nie zna ustawy o samorządach. Bo gdyby ją znał a powinien nie skompromitowalby się przed prokuratorem. Pozostaje tylko jedno wyjście, wybierzcie kogoś mądrego na wójta gminy spoza tych cholerny układów, kogoś kto będzie chciał pracować dla was.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Zort #2361695 | 178.36.*.* 28 paź 2017 14:44

     Konfidencja jest wszędzie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (26)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages