środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Marek Wolszczak: Wstrzymanie budowy kurników jest dla mnie najważniejsze

2017-12-02 16:00:00 (ost. akt: 2017-12-02 16:10:47)

Marek Wolszczak ma 58 lat, jest lekarzem weterynarii. Zanim został wójtem pracował w Biurze Powiatowym w Nidzicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prowadził prywatną praktykę weterynaryjną. Był radnym gminy.

Dlaczego zdecydował się Pan na kandydowanie na stanowisko wójta, w dodatku z perspektywą tylko rocznego działania ?

Po prostu, nie podobało mi się to, co dzieje się w gminie, a zwłaszcza fakt, że rządzi gminą osoba, która nie została wybrana przez mieszkańców. Uważałem, że mieszkańcy zasługują na to, aby wybrać wójta w wyborach.

Poza tym, nie zgadzałem się z przekazywanymi informacjami na temat działalności byłego wójta, które nie były prawdziwe. Przykładem mogą być zarzuty związane z budową oczyszczalni. Sprawa była badana dokładnie przez komisję radnych i została wyjaśniona. Były wójt nie zrobił nic niezgodnego z prawem.

Co, Pana zdaniem, było powodem tak wysokiej wygranej? Głosowało na Pana ponad 50% wyborców.

Na pewno pomogło mi poparcie Jacka Jankowskiego, który zrezygnował z kandydowania i swoje głosy przekazał dla mnie. Mieszkańcy widzieli, że był dobrym wójtem.

Negatywnie zaś oceniali okres 7 miesięcy, gdy wójtem była moja poprzedniczka. Był to okres, w którym nie rozpoczęto żadnej inwestycji.

Dopiero przed kampanią wyborczą rozpoczęto budowę łącznika i świetlicy w Lipowie.

Poza tym w kampanii wyborczej postawiłem na bezpośredni kontakt, rozmowę z mieszkańcami. Rozmawiałem z nimi, słuchałem ich problemów. Dzięki temu dowiedziałem się o wielu bolączkach mieszkańców, ich priorytetach. Wiem, czego oczekują ode mnie. I będę starał się, w miarę możliwości, ich postulaty realizować i rozwiązywać ich problemy.

Od czego Pan rozpocznie swoje urzędowanie?


Priorytetem będzie walka z kurnikami. Za wszelką cenę będę chciał wstrzymać ich budowę. Już została rozpoczęta praca nad opracowaniem planu przestrzennego zagospodarowania tych terenów, gdzie miałyby stanąć kurniki. Będę to kontynuował. To jest dla mnie najważniejsze.

Pieniądze na opracowanie planu są zabezpieczone także w przyszłorocznym budżecie. Mam nadzieję, że w tych działaniach będzie mnie wspierać rada i przewodnicząca rady. Myślę, że musimy to zrobić, bo to jedyna droga, aby powstrzymać budowę kurników.

Będę kontynuował budowę łącznika i świetlicy w Lipowie. Oczywiście muszę najpierw zapoznać się z projektami tych inwestycji.

Kolejna bardzo ważna sprawa to remonty dróg gminnych. Niektóre są w fatalnym stanie. Zdaję sobie sprawę, że na to potrzeba dużo pieniędzy. Będę się starał pozyskać środki zewnętrzne, jeśli takie programy będą ogłaszane.

I jeszcze jedna sprawa bardzo ważna to wodociąg w Niedanowie. Teraz mieszkańców zaopatruje pan Pergoł, ale należy pomyśleć jak zapewnić mieszkańcom Niedanowa i Zalesia wodę z innego ujęcia. Chciałbym również, aby wszystkie jednostki OSP w gminie miały wozy strażackie.

Kolejne zobowiązania wyborcze?

Pozostałe zobowiązania nie wymagają dużych nakładów finansowych i myślę, że je zrealizuję, chociaż przede mną tylko rok wójtowania.

Będę chciał ściągnąć inwestorów do gminy, ale takich, którzy rozpoczną działalność nieszkodzącą środowisku.

Chciałbym także rozwinąć działalność świetlic wiejskich. Dom kultury przygotuje programy, które będą zachęcały do działań mieszkańców.

W gminie jest dużo świetlic, które prężnie działają, ale są i takie, w których tej działalności brak. Jestem pewien, że znajdą się ludzie, którzy zachęceni, będą prowadzili działalność na rzecz mieszkańców, a i sami mieszkańcy zaangażują się w organizowanie różnych imprez. Wystarczy im tylko pomóc.

Ważne jest dla mnie także zajęcie się seniorami, stąd pomysł powstania klubów seniora przy świetlicach. Będę się starał również na bieżąco informować mieszkańców o wszystkim, co dzieje się w gminie.

A sprawy kadrowe? Zwolni Pan pracowników zatrudnionych przez poprzedniczkę?

Nie potrafię teraz powiedzieć czy zwolnię osoby zatrudnione przez moją poprzedniczkę. Muszę najpierw przyjrzeć się ich pracy i ją ocenić.

Z tego co wiem, to obecny skarbnik zgodził się na pracę tylko na kilka miesięcy. Jeśli nie będzie chciał dalej pracować, to będę musiał szukać innego.

Być może będę prosił o ponowne podjęcie pracy przez byłą skarbnik, która złożyła wypowiedzenie. Kwestie kadrowe będę podejmował bardzo rozważnie.

Zatrudni Pan Jacka Jankowskiego?

Tak.

Od razu, czy będzie Pan czekał do nowego roku?

Od razu go zatrudnię.

Dlaczego?

Jest to jedno z moich zobowiązań wyborczych. Jego poparcie przysporzyło mi wiele głosów.

Poza tym, ja mam przed sobą tylko rok na zrealizowanie obietnic wyborczych i nie mam czasu na naukę bycia wójtem.

Muszę się wesprzeć kimś, kto ma doświadczenie w tej pracy. Jestem pewien, że będzie on bardzo dobrym współpracownikiem, który doskonale zna przepisy, procedury, wie jak funkcjonuje gmina.

Rozmawiałem z pracownikami gminy i oni nie mają nic przeciwko temu, aby Jacek Jankowski pracował nadal w urzędzie.

Ale Jacek Jankowski ma postawione zarzuty i toczy się sprawa w sądzie?

Ale karany nie jest. Sprawę rozstrzygnie sąd. Ja sędzią nie jestem. Otrzymam zaświadczenie o niekaralności Jacka Jankowskiego i nie będzie przeszkód, aby go zatrudnić. Jestem pewien, że na pewno bardzo dużo pomoże gminie jako mój zastępca.

Czy zamierza Pan zatrudnić jeszcze kogoś? Stworzyć nowe stanowiska pracy?

Nie, nie mam takiego zamiaru. W przyszłym roku, jeśli nie będzie takiej potrzeby, także nie będę zatrudniał nowych pracowników.
roz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pytanie #2402192 | 94.254.*.* 21 gru 2017 08:22

  Cedrób to firma od kurników? To ona chce wam postawić te kurniki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (33) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mazur #2389397 | 188.146.*.* 3 gru 2017 11:09

  taki nasz kozłowski Macrone :D taki nowoczesny, taki fajny... taaaakie poparcie w czasie wyborów, a po wyborach i kilku decyzjach poparcie spada z 50% do może 20% :D brawo demokracja! jeszcze się okaże, że zamiast walczyć z kurnikami to będzie kupował wozy strażackie... z resztą budżet jest już zaklepany i te obietnice na ten rok to może sobie wsadzić

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czlowiek #2389307 | 89.228.*.* 3 gru 2017 07:30

  z niewyjasniona przeszloscia ponownie wraca czyzby nepotyzm, glupota, niewiedza

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tyv #2389288 | 83.9.*.* 3 gru 2017 05:07

  Już dwie i pół kadencji Jankowski budował wodociąg w zalesiu i jak na razie to zupa z tego...... A teraz w rok powstanie? Takie rzeczy to tylko w erze.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. nauczyciel #2389285 | 37.47.*.* 3 gru 2017 02:34

   ciekawe co by powiedział Prokurator z Nidzicy na wieść o nauczycielu dla Wójta Kozłowa. Podobno akta oskarżenia sie nie domykają a sąd musi dodawać za popełnione przestępstwa - jeden wspólny wyrok. Tos sie Pan pokazał z bardzo dobrej strony Panie wójcie :) O ile wiadomo z gazety to nie łapówkarstwo jest najgorsze ale działanie na szkodę Gminy Kozłowo :)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages