Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Kozłowo. Zastępca wójta zarabia o 60 zł więcej od wójta

2017-11-30 20:10:00 (ost. akt: 2017-12-01 14:43:44)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Radni gminy Kozłowo stoczyli batalię o uzyskanie informacji o wysokość wynagrodzenia zastępcy wójta Jacka Jankowskiego. Mimo iż jest to informacja jawna, radni na sesji jej nie uzyskali. Nam taką informację udało się otrzymać.

Porządek obrad dzisiejszej sesji rady gminy Kozłowo uzupełniono o projekt uchwały dotyczący ustalenia wynagrodzenia nowo wybranego wójta.

Marek Wolszczak zaproponował radnym, aby rozpatrzyli ten projekt na następnej sesji i przedyskutowali to na komisjach.

- Pracuję dopiero niespełna tydzień. Radni nie mieli jeszcze możliwości zapoznania się z moją działalnością. Myślę, że na komisjach powinniście jeszcze to przedyskutować. Chciałem powiedzieć, że staram się jeszcze pracować nad projektem budżetu. Nie ma chyba pośpiechu w sprawie ustalenia mojego wynagrodzenia. Myślę, że możemy poczekać. Ocenicie moje działania pozytywnie lub negatywnie i wtedy podejmiecie decyzję w sprawie mojego wynagrodzenia - uzasadniał wójt.

Przewodnicząca rady Alicja Eidtner wyjaśniła, że taką uchwałę należy podjąć, a każdy z radnych miał czas na zastanowienie się, każdy mógł zgłaszać swoje propozycje. - Dzisiaj na spotkaniu przed sesją wybraliśmy wspólnie uzgodnioną kwotę wynagrodzenia - mówiła przewodnicząca.

W punkcie interpelacje radna Marzena Sobczak powiedziała, że wójt Marek Wolszczak utworzył nowe stanowisko pracy, zatrudnił swojego zastępcę. - Chciałabym wiedzieć ile wynoszą pobory wicewójta i z jakich środków będziemy finansować to stanowisko - pytała.

- Co do gaży zastępcy, to jakie środki, to już pan skarbnik wie skąd je wziąć. Ja nie wiem czy jestem uprawniony do tego, aby podawać jaka to jest kwota - tłumaczył Marek Wolszczak.

Radna powiedziała, że są to środki publiczne i mieszkańcy chcieliby wiedzieć, ile będzie zastępca zarabiał. Dodała, że skoro zawarto umowę, to wiadomo jaka jest płaca. Wystarczy sprawdzić i powiedzieć.

Wójt odpowiedział, że poinformuje radnych w późniejszym terminie, na następnym spotkaniu, ponieważ nie wie, czy może podać kwotę.

Sprawa wynagrodzenia zastępcy wójta Jacka Jankowskiego wróciła w punkcie wolne wnioski, kiedy to Krzysztof Pisarewicz pytał o powód zatrudnienia zastępcy, a następnie pytał o wynagrodzenie Jacka Jankowskiego.

- Pan wójt nie chce tego ujawnić. Chciałbym wiedzieć za jakie pieniądze pracuje zastępca.To nie jest tajemnicą. Za moje pieniądze utrzymywany jest ten pan, ja chciałbym wiedzieć na co są wydawane moje pieniądze. Ja jestem płatnikiem i też za moje pieniądze wicewójt jest utrzymywany - mówił.

Następnie przewodnicząca zapytała czy rada otrzyma tę informację.

- Ja już powiedziałem, że tak, ale w terminie późniejszym. Myślałem, że już to zostało ustalone - odpowiedział wójt.

- Ale my chcemy dzisiaj - zażądała Alicja Eidtner i chciała, aby Anna Jacyno poprosiła Olgę Zych o przyniesienie umowy o pracę Jacka Jankowskiego. Anna Jacyno odpowiedziała, że nie wydaje poleceń pracownikom ( ta wypowiedź pani Anny została sprostowana, za błędne przekazanie jej wypowiedzi panią Jacyno przepraszam)

- Ale ja panią o to proszę - mówiła Alicja Eidtner.

W końcu przewodnicząca zwróciła się z zapytaniem do obecnej na sali mecenas, czy radni mają prawo zobaczyć dzisiaj tę umowę, czy nie.

Mecenas wyjaśniła, że jest to informacja publiczna, czyli zarobki wicewójta są jawne. Dodała, że urząd gminy ma 2 tygodnie czasu na udzielenie odpowiedzi.

Alicja Eidtner powiedziała, że skoro wicewójt pracuje od poniedziałku, to i umowa musi być podpisana, więc nie rozumie dlaczego informacja o jego zarobkach jest tak ukrywana.

- Wiadomo, że jeśli czegoś nie chce się pokazać, to znaczy, że chce się to schować. Więc taki pewnie jest cel - mówiła Alicja Eidtner.

Głos w tej sprawie zabrał jeszcze raz Krzysztof Pisarewicz, który stwierdził, że 2 tygodnie to może czekać zwykły Kowalski, a tu pytanie zadaje rada, która stanowi trzon zarządzania gminy i pracownicy są jakby podwładnymi.

- I pracownik nie udziela informacji, gdy radni pytają czy są pieniądze na wynagrodzenie, nie wiedzą jakie są to płace ?. Chcą prostej informacji. Dla mnie jest to dziwne w demokratycznym świecie, żeby dla zarządzającego gminą, nie można było takiej informacji dać. To jak radni mają tą gminą zarządzać - pytał Krzysztof Pisarewicz.

Alicja Eidtner dodała, że dawniej nie było takiej sytuacji, aby pracownik nie odpowiadał na pytania dotyczące bieżących spraw.

- A w tym momencie nie możemy otrzymać prostej informacji. To co panie wójcie, nie dostaniemy dzisiaj umowy pana zastępcy i nie dowiemy się na jaką kwotę ona opiewa? Bo wie pan, co to sugeruje, że jeżeli się pan dzisiaj nie obroni, to jest sugestia, że pan zastępca ma większe wynagrodzenie niż pan - mówiła przewodnicząca.

- Nawet gdyby miał większą, ale mogę zapewnić, że większej nie ma. Ja powiedziałem, że na następnym spotkaniu, bo chcę sprawdzić co ja mogę ze swojej strony, jakie rzeczy mogę ujawnić i w jakim momencie. Skoro pani prawnik powiedziała, że jest to informacja jawna, to będzie ujawniona - mówił wójt.

Radni podczas tej sesji, informacji o wynagrodzeniu zastępcy wójta Jacka Jankowskiego nie otrzymali.

Wynagrodzenie wójta Marka Wolszczaka
Łączne wynagrodzenie brutto - 6.905 zł.

Składniki wynagrodzenia:
> płaca zasadnicza - 4.500 zł
> dodatek funkcyjny - 700 zł
> dodatek specjalny - 1300 zł
> dodatek stażowy - 405 zł

Nam zaraz po sesji udało się dowiedzieć ile zarabia wicewójt Jacek Jankowski
Łączne wynagrodzenie brutto - 6.965 zł

Składniki wynagrodzenia:
> płaca zasadnicza - 4500 zł
> dodatek funkcyjny - 1700 zł
> dodatek stażowy - 765 zł


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (118) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca-oszukani-chichot losu. #2394824 | 83.24.*.* 10 gru 2017 11:05

  Dajcie młodym szansę.Starzy wyżeraki,nic Wam nie nowego nie wymyślą.Siedzą i pierdzą w Stołki.A w terenie: brud, smród i ubóstwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kolorowe #2394813 | 178.36.*.* 10 gru 2017 10:38

  Jankowski ma większe doświadczenie to zarabia więcej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Do Mix #2390327 | 37.248.*.* 4 gru 2017 12:47

  To kiedy referendum w sprawie wymiany Rady?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. &&& #2390002 | 37.248.*.* 4 gru 2017 00:05

   Oczywiście podane pensje to pieniądze na rękę brutto .ale Panowie Wójtowie będą też się premiować.....Za motywację premia motywacyjna ,za uznanie siebie ,premia uznaniowa ,za inne miesięczne czy kwartalne zasługi oj możliwości mają wiele.I spełnienie obietnic pracowników i ich rodzin ,którzy tak licznie zagłosowali na Wójtów kolejne premie.A Radni są od tego ,żeby.przynajmniej utrzymać Tę Gminę przy życiu.Jest Was kilka osób ,którzy jeszcze logicznie myślą.Ci ,którzy mają prywatny interes, zawsze będą psioczyć bo im korytko może odpłynąć , czego już doświadczyli przez kilka miesięcy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Po co piszecie...wykształciuchy? #2389842 | 83.9.*.* 3 gru 2017 19:31

    Musztarda po obiedzie. Miałeś chamie Złoty róg...zostaną Wam tylko ochłapy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (118)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages