Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wyższa dieta dla sołtysów

2018-02-10 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-10 17:25:56)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W Kozłowie odbyła się sesja rady gminy według nowych zasad. Radni po raz pierwszy głosowali imiennie. Od teraz wszyscy ich wyborcy będą wiedzieli, kto za czym głosował. Informacja ta powinna być zamieszczona na BIP-ie.

Jednym z nowych przepisów dotyczących obrad radnych jest imienne głosowanie nad uchwałami i podanie wyników do publicznej wiadomości.

— Nowa ustawa wprowadza również wymóg, by obrady organów państwa były transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagranie powinno być także podane do publicznej wiadomości — informowała przewodnicząca rady Alicja Eidtner. Dodała, że w tej sprawie odbędzie się szkolenie.
— Wtedy będziemy wszystko wiedzieli dokładnie — mówiła.

Radni gminy Kozłowo po raz pierwszy głosowali imiennie. Przewodnicząca rady Alicja Eidtner wyczytywała nazwisko, a wywołany radny opowiadał się za uchwałą, przeciwko uchwale lub wstrzymywał się od głosu.

Wyniki głosowania były notowane i wkrótce wszyscy mieszkańcy gminy będą mogli na BIP-ie gminy Kozłowo zobaczyć jak głosowali ich przedstawiciele.

Radni wysłuchali sprawozdania wójta Marka Wolszczaka, który poinformował, że w Gołębiewie, z powodu rezygnacji byłej sołtys, odbyły się wybory. Sołtysem został Czesław Grabowski.

Poinformował również radnych, że ze stanowiska dyrektora szkoły w Zaborowie została odwołana Ewa Ostrowska, która wygrała konkurs na dyrektora szkoły w Janowcu Kościelnym. Obecnie funkcję dyrektora w SP Zaborowo pełni Beata Żujewska.

Wójt Marek Wolszczak na pytanie o ogłoszenie konkursu na dyrektora SP w Zaborowie odpowiedział, że chciałby taki ogłosić w czerwcu, żeby nowy dyrektor rozpoczął pracę od września.

Radni wysłuchali sprawozdania z realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy. W sprawozdaniu Elżbieta Świgoń, kierownik GOPS mówiła, że w szkole w Kozłowie jest skrzynka, gdzie uczniowie anonimowo mogą zgłaszać swoje problemy.

W kolejnym sprawozdaniu Elżbieta Świgoń informowała radnych o pomocy rodzinie. —12 dzieci w 2017 roku zostało umieszczonych w pieczy zastępczej — mówiła kierownik.


Radni dyskutowali nad projektami uchwał. Najwięcej kontrowersji wzbudziła uchwała w sprawie zasad przyznawania sołtysom diet i zwrotu kosztów podróży służbowej.

Pierwsza wersja projektu mówiła o tym, że dietę podnosi się do 300 zł (było 200 zł) i stanowi ona rekompensatę za udział w sesjach, naradach z wójtem, zebraniach sołeckich oraz za wykonywanie innych czynności związanych z działalnością sołtysa.

Projekt zakładał również, że za nieobecność sołtysa na sesji potrącać mu się będzie 30% diety oraz tyle samo za nieobecność na zwołanej przez wójta naradzie.

I ten właśnie procent wywołał żywą dyskusję, nie tylko wśród radnych, ale i sołtysów obecnych na sesji. Część z nich uważała, że taki procent potrąceń za nieobecność jest słuszny.

— Sołtysi będą przychodzili na zebrania, jak potrąci się im za nieobecność 90 zł — argumentowali zwolennicy tego projektu.

— Ja uważam, że to za dużo. 90 zł to dużo pieniędzy. Zdarza się, że sołtys pracuje bardzo dobrze, wiele robi dla mieszkańców sołectwa i w dniu sesji lub narady zachoruje I co wtedy? Ukarać go takim wysokim potrąceniem? — pytała sołtys Krystyna Kukwa.

Poparło ją kilka osób. Radna Marzena Sobczak mówiła, że jeśli ktoś jest chory, to idzie do lekarza i nieobecność jest usprawiedliwiona.

— Jeśli sołtys nie może z ważnych powodów uczestniczyć w sesji lub naradzie to może się zwolnić i nie powinno się mu potrącać diety — mówiła.

Wójt Marek Wolszczak odpowiedział, że statut nie daje takiej możliwości sołtysom. Dyskusja stawała się coraz bardziej gorąca i przewodnicząca rady zarządziła przerwę, podczas której zmieniono w projekcie wysokość potrąceń na 10%.

I taką znowelizowaną uchwałę poddano pod głosowanie. Została ona przyjęta przy 1 głosie wstrzymującym.

Kolejna uchwała, jaką przyjęli radni dotyczyła określenia warunków oraz trybu finansowania zadań publicznych sprzyjających rozwojowi sportu.

Ustala ona, że wsparcie finansowe udzielane będzie w formie dotacji celowej, którą mogą uzyskać kluby sportowe działające na terenie gminy niezaliczane do sektora publicznego.

Dotacje będą przyznawane na wniosek klubów. Nie można będzie jej przeznaczyć na m.in. wypłaty wynagrodzeń dla zawodników, członków zarządu klubu, koszty transferów, czy też zapłaty kar, mandatów.

Dotacje będzie przyznawał wójt gminy. Na rozpatrzenie wniosków będzie miał 30 dni.

Radni jednogłośnie odrzucili uchwałę o nieodpłatnym przejęciu lokali mieszkalnych przy ul. Nidzickiej od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa O/T Olsztyn.
roz
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Med #2432384 | 83.9.*.* 3 lut 2018 04:24

    No to teraz będzie większa rotacja radnych bo nie będę wciskać ciemnoty przed wyborami jakby to oni dobrzy .

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages