Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Już nie naruszają prawa

2018-02-24 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-22 23:33:35)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

KOZŁOWO\\\ Radni zmienili tryb finansowania sportu w gminie. RIO zwracało uwagę, że dotychczasowy sposób finansowania sportu był sprzeczny z przepisami. Nowy sposób to dotacja przyznawana na wniosek klubów. Ruszył nabór wniosków.

Radni gminy Kozłowo 2 lutego przyjęli uchwałę, która określa warunki oraz tryb finansowania zadań publicznych sprzyjających rozwojowi sportu.

Ustala ona, że wsparcie finansowe udzielane będzie w formie dotacji celowej, którą mogą uzyskać kluby sportowe działające na terenie gminy niezaliczane do sektora publicznego.

Dotacje będą przyznawane na wniosek klubów. Nie można będzie jej przeznaczyć na m.in. wypłaty wynagrodzeń dla zawodników, członków zarządu klubu, koszty transferów, czy też zapłaty kar, mandatów.

Pieniądze z dotacji mają przyczyniać się do poprawy warunków uprawiania sportu, osiągania dobrych wyników sportowych przez zawodników, promować sport i zdrowy styl życia.

Dotacje będzie przyznawał wójt gminy. Na rozpatrzenie wniosków będzie miał 30 dni. Wójt gminy Marek Wolszczak ogłosił nabór wniosków. Kluby sportowe działające na terenie gminy Kozłowo mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich działań. Wnioski będą przyjmowane do 2 marca do godz. 15.30.

Wójt w ciągu 30 dni będzie musiał je rozpatrzeć i zdecydować kto i w jakiej wysokości dostanie dotację. Ma na ten cel 50 tysięcy.

W ten sposób udało się wyeliminować niezgodne z przepisami finansowanie sportu w gminie Kozłowo. Do tej pory działalność sportowa była finansowana z budżetu GCKiS.

Do tego problemu nawiązał Maciej Prażmo na jednej z sesji rady gminy, podczas której przytoczył uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Dotyczyła ona opinii o wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze 2017 roku. Pierwsza część jest pozytywna, ale w drugiej RIO zwraca uwagę, że Gminne Centrum Kultury i Sportu prowadzi jednocześnie działalność kulturalną i realizuje działania z zakresu sportu.

Zgodnie jednak z prawem samorządowa jednostka kultury nie może realizować zadań sportowych lub turystycznych. W związku z tym nie powinna również finansować sportu, ponieważ są inne zasady jego finansowania, które opierają się głównie o tryb konkursowy.

W opinii RIO na zakończenie czytamy: Należy stwierdzić, iż nie jest możliwe łączenie w jednej formie organizacyjnej wykonywania zadań z zakresu sportu i działalności kulturalnej.

W opinii zwrócono również uwagę na to, że bezpośrednio w budżecie występują wydatki na realizację kultury fizycznej i sportu. W związku z tym wydatki takie nie powinny wystąpić w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, jako dotacja celowa dla instytucji kultury. Jest to sprzeczne z przepisami i stanowi naruszenie prawa, które należy wyeliminować.

Maciej Prażmo przypomniał, że taka sytuacja trwa od dawna. Na dowód tego przytoczył fragment opinii RIO z 2014 roku, która w podsumowaniu jest niemal taka sama jak ta z 2017 roku. Również opinia RIO z 2016 roku zwraca uwagę na to, że taki sposób finansowania sportu jest naruszeniem prawa. Wtedy wójtem gminy był obecny zastępca wójta Jacek Jankowski, wobec którego toczy się postępowanie przed nidzickim sądem.
roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jano49 #2470421 | 83.10.*.* 25 mar 2018 15:49

  No idzie coraz bardziej ku transparentnemu pełnieniu władzy samorządowej Czyli Dobra zmiana działa Słyszymy że" wg nowej ustawy " Czyli głosowanie będziemy wiedzieli jak taki radny głosuje dalej będe mógł widzieć co się dzieje na sesji I od razu moje zdanie na temat nowego wójta Miał chłop szansę być czysty (był lubiany w całej gminie ) nie konfliktowy, kulturalny a tu numer ! Zatrudnił sobie ex który ma opinię kombinatora i inne epitety określające go A SZKODA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Magda #2447628 | 83.9.*.* 24 lut 2018 18:26

  żal ściska ,że młodzież ,,dzieciaki.. jeździła na zawody,że trenowała na równi z młodzieżą z dużych aglomeracji.. nie byliście dumni gdy dziewczyny z Kozłowa z dobywały mistrzostwa Europy,, czy wice mistrzostwa...byli lepsi ../równi , Zawodnicy z Trojmiasta ..Olsztyna Poznania..liczyli się z naszymi zawodnikami... a Was wciąż żółć zalewa .. Brawo wy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages