Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Stara się być dobrym sołtysem

2018-03-01 07:00:00 (ost. akt: 2018-02-28 22:06:44)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Krystyna Pisarewicz jest sołtysem Sarnowa pierwszą kadencję. Do sołtysowania namawiali ją mieszkańcy. Zdecydowała się startować i wygrała. Nie żałuje tego kroku do dzisiaj. Dodaje, że bycie sołtysem nie jest łatwe.

Krystyna Pisarewicz od urodzenia mieszka w Sarnowie, więc swoją miejscowość zna od podszewki. Znają ją również mieszkańcy, dzięki którym została sołtysem. Uważa, że pełnienie tej funkcji wymaga czasu i poświęcenia, ale daje też satysfakcję.

— Największą satysfakcją jest to, że mogę się zbliżyć do mieszkańców, od których dowiaduję się o wielu sprawach — mówi pani sołtys. Trzy lata sołtysowania to sporo zrealizowanych przedsięwzięć, ale zostało przed panią Krystyna jeszcze jedno zadanie.

— Chciałbym zmobilizować gminę do zrobienia łazienek, bo ich brak to największy problem dla mieszkańców. Druga ważna sprawa to brak oświetlenia w Sarnowie. Została postawiona lampa, ale wójt Marek Wolszczak kazał ją zabrać firmie, która ją zamontowała, gdyż nie doszli do porozumienia. Bardzo się tą decyzją zawiodłam — mówi Krystyna Pisarewicz.

Dodaje, że w Sarnowie potrzebne są 3 lampy, żeby oświetlić miejscowość. Ale jest i bardzo dobra wiadomość dla Sarnowa. Wstrzymana została budowa kurników. Pani sołtys zapewnia, że bez pomocy mieszkańców nie zrobiłaby nic. — Za to im dziękuję — mówi. Ona sama stara się być dobrym sołtysem.

Krystyna Pisarewicz bardzo lubi czytać. Najczęściej sięga po książki historyczne i ciekawe felietony. Śledzi również literaturę fachową z zakresu sadownictwa.

Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Tytuł "SuperSołtysa 2018" powiatu nidzickiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Plebiscyty na Super Sołtysa 2018 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2018 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego. Plebiscyt trwa od dnia 29.01. 2018 r. do 09.03.2018 roku czyli dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Zgłoś swojego sołtysa: Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem. Jeżeli Wasz sołtys już jest zgłoszony to napiszcie za co go cenicie: nidzica@gazetaolsztynska.plTOP 5
1. Władysław Kowalczyk, Napiwoda - 28.0%
2. Marzena Płoska, Nowa Wieś Dmochy - 16.2%
3. Iwona Zwierzchowska, Załuski - 15.6%
4. Beata Kacprzycka, Orłowo - 9.7%
5. Romuald Pawlak, Tatary - 7%

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages