Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Sprawa Jacka J. rusza od nowa

2018-04-06 07:30:00 (ost. akt: 2018-04-05 20:01:55)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

ROZPRAWA SĄDOWA\\\ Jak poinformował nas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, sprawa oskarżonego o korupcję byłego wójta gminy Kozłowo, obecnie zastępcy wójta Jacka J. oraz oskarżonego Rafała Ś. ruszy od początku.

Sprawa w nidzickim sądzie przeciwko oskarżonym toczy się od 24 października 2017 roku.

— Odbyło się w tym czasie się 12 terminów rozprawy, z tego ostatnie dwa terminy w dniach 26 i 27 marca 2018 — mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przesłuchano wielu świadków, biegłych, odczytano fragmenty zeznań świadków składanych w prokuraturze. Rozprawa w nidzickim sądzie toczyła się przez 5 miesięcy. Wydawało się, że sprawa zmierza ku końcowi, a tu okazało się, że ruszy od nowa.

Powód? Na dwie ostatnie rozprawy nie stawił się Jacek J., który przedłożył zaświadczenie od lekarza sądowego, że nie może się stawić na termin rozprawy w dniu 26 marca z zaznaczeniem, że przewidywany termin zdolności do stawiennictwa wskazano na dzień 27 marca.

W związku z tym sąd 26 marca zarządził przerwę w rozprawie do 27 marca. Niestety, i w tym terminie oskarżony Jacek J. na rozprawie nie pojawił się.

Za to przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie od lekarza sądowego o niemożności stawienia się w sądzie z zaznaczeniem, że będzie zdolny do stawiennictwa 1 kwietnia.

— Ponadto wniósł o odroczenie rozprawy z uwagi na powyższe i zaznaczył, że chce osobiście w niej uczestniczyć. W takiej sytuacji sąd rozprawę odroczył bez terminu — wyjaśnia Olgierd Dąbrowski – Żegalski.

Przez cały czas sprawę prowadziła sędzia Sądu Rejonowego w Nidzicy Elżbieta Lewandowska, która z dniem 1 kwietnia na mocy ustawy z 12 lipca 2017 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw - przeszła w stan spoczynku, bowiem nie złożyła do Ministra Sprawiedliwości oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska oraz zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego.

— I takiego oświadczenia nie zamierza składać. Wobec tego sprawa oskarżonego Jacka J. i innych, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, będzie prowadzona od początku i w innym składzie sądu — wyjaśnia rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.Przypomnijmy
W lutym 2017 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA, na polecenie prokuratury, zatrzymali wójta Gminy Kozłowo.

Funkcjonariusze CBA przeszukali jego gabinet w urzędzie. Na potrzeby prowadzonego śledztwa zabezpieczyli także dokumenty dotyczące sesji gminnej rady: protokoły, listy obecności, informacje o wynikach głosowania.

Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. W lipcu 2017 roku prokuratura zakończyła śledztwo zakończone postawieniem zarzutów i sprawę skierowała do Sądu Rejonowego w Nidzicy.

Jackowi J. postawiono 3 zarzuty.
Pierwszy dotyczy wręczenia łapówki radnemu w zamian za korzystne dla byłego wójta głosownia. Dotyczyły one głosowania za podwyżką wynagrodzenia byłego wójta o 500 zł, głosowania za wyrażeniem zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na rzecz spółki EKO - Kozłowo całości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, będącej własnością gminy Kozłowo oraz za głosowanie o niewprowadzenie projektu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia wójta o 3000 zł i jednocześnie za głosowanie za odwołaniem przewodniczącej rady gminy.

Drugi zarzut dotyczy uzależnienia decyzji byłego wójta o sprzedaży działek jednemu z mieszkańców Krokowa od otrzymania od niego korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł.

Trzeci zarzut dotyczy uzależnienia sprzedaży nieruchomości jednemu z mieszkańców Sarnowa od otrzymania korzyści majątkowej w nieustalonej kwocie.

Zaś radnego Rafała Ś. oskarżono o to, że w zamian za korzystne dla byłego wójta głosowania w radzie gminy przyjął korzyść majątkową w wysokości 1900 zł.


Art. 69. Ustrój sąd.powsz.
Przejście sędziego w stan spoczynku
§ 1.
Sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 60 roku życia w przypadku kobiety, a z dniem ukończenia 65 roku życia w przypadku mężczyzny, chyba że nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na dwanaście miesięcy przed ukończeniem tego wieku oświadczy Ministrowi Sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie.

roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Komputer #2479808 | 37.47.*.* 7 kwi 2018 14:56

  Jak czytam wypowiedzi niektórych zainteresowanych tematem wójta to po prostu nie mogę uwierzyć jak niski reprezentują poziom,niektórym to naprawdę brak moralnego kręgosłupa. Jak można popierać kogoś kto bez przetargu oddaje intratny dochodowy interes firmie Eko.Proszę nie zapominać że gmina to my obywatele. Urzędnicy utrzymywani są z naszych pieniędzy będzie źle w gminie jeśli będziemy tolerować takie sytuacje jak to się ma obecnie w gminie Kozlowo.Obecny wójt gminy popełnił niewybaczalny błąd zatrudniając byłego wojta.Musicie wiedzieć że władza powinna być nieskazitelna bo w ten sposób wydajemy również świadectwo o sobie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Lala #2479751 | 37.47.*.* 7 kwi 2018 11:57

   Piszcie piszcie te wasze głupie komentarze. Anonimowo wam najlepiej ludzi oczerniac. Żadne z Was publicznie takich słów nie napisze. Zresztą i tak to nic Wam nie da - tak samo jak przed wyborami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. § #2479639 | 37.201.*.* 7 kwi 2018 07:35

    A kto nie bierze ???

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ddd #2479559 | 37.47.*.* 6 kwi 2018 21:47

     To jakaś farsa chyba...i że ktoś taki sprawuje jeszcze urząd w gminie-świadczy to tylko o ludziach którzy tam rządzą...bo nikt chyba nie powie że były wójt robi to z troski o gminę-robi z troski ale o swoją dupę i ciepłą posadę za pensje wyższą od wójta...po prostu żenada..a były wojt człowiek bez kręgosłupa moralnego

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. znowu ? #2479536 | 64.62.*.* 6 kwi 2018 21:05

      za morde go i juz w areszcie powinien byc

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (33)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages