Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

„Pamięci nie da się zgładzić”!

2018-04-23 07:00:00 (ost. akt: 2018-04-22 11:32:42)

Autor zdjęcia: SPZaborowo

„W lesie świadkami były drzewa okaleczone (...) katem był człowiek".

Na kartach polskiej historii zapisało się wiele dat, wydarzeń, o których zapomnieć nie można, a wiedzę o nich należy przekazywać, gdyż pamięć narodowa jest spoiwem narodu.

Od wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie wspominają tych, którzy nadali kształt naszej wolności.

Cała społeczność szkolna uczestniczyła w apelu poświęconemu katastrofie smoleńskiej. Minuta ciszy i modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Michała Bekisza były wyrazem naszej pamięci.

Uczniowie klas I, II i V pod opieką wychowawczyń: Moniki Zięby, I. Kaczorowskiej i A. Kozłowskiej upamiętnili zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Soldau (Działdowo).

Dzięki życzliwości ks. Mariana Ofiary proboszcza parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Błogosławionych Męczenników w Działdowie dzieci poznały historię więźniów: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego zamordowanych przez hitlerowców.

Uczniowie złożyli czerwone róże oraz zapalili znicze przy budynku obozu, pomniku pomordowanych oraz w Lasku Żwirskiego - miejscu zbiorowej mogiły.

W szkole odbył się apel, podczas którego uczennice klasy siódmej przypomniały, co wydarzyło się w Katyniu w 1940 roku oraz przedstawiły prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia katyńska” przygotowaną przez Sylwię Kołodziejską- przewodniczącą samorządu uczniowskiego.


18 kwietnia szkołę odwiedził Jan Domański - członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.

Uczniowie w skupieniu wysłuchali pięknego świadectwa pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Jan Domański - stryjeczny wnuk zamordowanego w Katyniu ppor. rezerwy kawalerzysty Ryszarda Wierzbickiego - przedstawił historię swojej rodziny.

Uczniowie mogli obejrzeć rodzinne pamiątki, obejrzeć fotografie i materiały upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni.
„W lesie
świadkami były drzewa
okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek…”

„Pamięci nie da się zgładzić”, dlatego przejmujące słowa wiersza Waldemara Kani nadal szumią w Lesie Katyńskim, szumią też w Lasku Żwirskiego, rozbrzmiewają również w pamięci uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie.
Anna KozłowskaPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPZaborowo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages