środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

„Katyń…Ocalić od zapomnienia”. Dąb Pamięci kapitana Leona Ciszewskiego

2018-09-20 13:00:00 (ost. akt: 2018-09-22 15:59:19)

Autor zdjęcia: SPZaborowo

„Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy…”

17 września słowa Feliksa Konarskiego: „Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy…” wybrzmiały i stały się rzeczywistością, ponieważ przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie został posadzony Dąb Pamięci. W ten sposób społeczność szkolna uhonorowała kapitana Leona Ciszewskiego zamordowanego przez NKWD w Bykowni.

Podczas uroczystego apelu dyrektor Beata Żujewska odczytała treść Certyfikatu, potwierdzającego uczestnictwo placówki w programie edukacyjnym „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Parafiada od 2008 roku.

Obecna na uroczystości Jolanta Borowiecka - wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie - podkreśliła, że tak doniosłe przedsięwzięcie jest doskonałym sposobem zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o Bohaterach zbrodni katyńskiej i poznawania historii przez pryzmat losów konkretnego człowieka.

W swoim przemówieniu Jan Domański - członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie - po raz kolejny dał piękne świadectwo pamięci o ofiarach zbrodni z 1940 roku i poinformował zgromadzonych, że dzięki propagatorowi Światła Pamięci, Rafałowi Pyra, w imieniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zaborowie, w Grodnie przy grobie obrońcy miasta -13-letniego Tadeusza Jasińskiego - została złożona biało-czerwona szarfa.

Podczas uroczystości sadzenia Dębu Pamięci w krótkim programie artystycznym uczniowie przybliżyli tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasie II wojny światowej w lesie katyńskim.

Następnie przemaszerowano do szkolnego miejsca pamięci. Proboszcz parafii w Turowie, ksiądz Michał Bekisz, poświęcił dąb oraz ziemię przywiezioną z miejsca kaźni Polaków.

Dyrektor Beata Żujewska, Marek Wolszczak Wójt Gminy Kozłowo oraz Jan Domański odsłonili pamiątkową tablicę ufundowaną przez panią Monikę Bober-Kuchtę. Następnie posadzono Dąb Pamięci Leona Ciszewskiego.

W apelu Pomordowanych oddano hołd Ofiarom zbrodni katyńskiej i zapalono Światła Pamięci. Tego dnia dla uczczenia 100-lecia niepodległości rozegrano mecz „Orły” Janowiec Kościelny kontra SP Zaborowo.

Anna Kozłowska


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages