Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Gmina to nie prywatny folwark

2018-10-18 15:13:00 (ost. akt: 2018-10-21 15:49:36)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Dzisiaj (18 października) odbyła się LVIII sesja Rady Gminy w Kozłowie.

Jednym z omawianych punktów była propozycja sprzedaży w trybie bezprzetargowym z 99% bonifikatą budynku po byłej Szkole Podstawowej w Sławce Wielkiej na rzecz fundacji.

Radny Wojciech Pacuszka tłumaczył, że jest to budynek do remontu, który niszczeje od lat. — Ksiądz chce zorganizować w nim m.in. zajęcia muzyczne oraz nauki języka obcego dla dzieci i młodzieży. Przewidziane są także zajęcia dla dorosłych, chociażby nauka rękodzieła. Byłaby to szkoła wysokiej klasy, otwarta dla mieszkańców gminy i i osób z zewnątrz — tłumaczył Wojciech Pacuszka.

Radni zdecydowali, że chcieliby poznać szczegóły działalności. Wnioskowali zatem o zaproszenie pomysłodawcy na komisję lub sesję.

Radny Benedykt Chaliński oraz sołtys Kozłowa Tomasz Kucmus dopytywali czy samochody i mienie ruchome spółki Eko Kozłowo w momencie przejęcia przechodzą na własność gminy.

Prawnik odpowiedziała, że gmina przejęła udziały, natomiast nie może przejąć majątku spółki, gdyż jest ona odrębnym podmiotem.

Wiele emocji wywołał obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Zdania mieszkańców Pielgrzymowa na ten temat są podzielone. Na postawienie obeliska nie wyraziła zgody także gmina. Mimo to pamiątka powstaje. — Nie mamy nic przeciwko, bo cel jest szczytny, jednak nie tymi środkami — mówił Marek Wolszczak wójt Kozłowa. Wieś jest podzielona, a obelisk można usunąć tylko drogą eksmisji. — Mimo, że jest to nielegalna samowola budowlana, można ją usunąć tylko legalnie. Inaczej może zostać uruchomiona droga odszkodowawcza — mówiła prawnik.

Tomasz Kucmus podkreślił, że włodarze powinni stanąć ponad podziałami i pogodzić obie strony, a także pomóc w wypracowaniu kompromisu.

W wolnych wnioskach Krzysztof Pisarewicz narzekał na stan dróg gminnych. — Wójt mówi, że nie znalazł dróg do remontu. Która droga w Sarnowie została naprawiona? Po gwałtownej ulewie dzwoniłem do gminy z prośbą o interwencję. Przez tydzień nie mogłem dojechać do pola. Zero reakcji. Proszę, żeby wszyscy mieszkańcy byli traktowani równo — apelował.

Marek Wolszczak odpowiedział, że nie jest tak, że gmina nie znalazła dróg do remontu. — Nie znaleźliśmy dróg spełniających kryteria określone we wnioskach. Na remont dróg przeznaczyliśmy już ponad milion złotych — mówił.

Radna Marzena Sobczak wróciła do sprawy dokumentacji, która zniknęła z urzędu. — Jakie kroki komisja powinna teraz podjąć — pytała.

Prawnik odparła, że nie jest w stanie powiedzieć z jakiego powodu dokumentacji nie ma. Dodała, że do wtorku przygotuje informację na temat możliwości podjęcia dalszych kroków.

Głos zabrała także przewodnicząca rady Alicja Eidtner. — Zanika w naszej gminie idea samorządności. Gmina to nie prywatny folwark. Decyzje powinny być konsultowane z mieszkańcami — mówiła.

Dodała, że jako przewodnicząca reprezentuje radę, a rada reprezentuje mieszkańców. — Nie dostaję zaproszeń na uroczystości, Bal Seniora, Dzień Nauczyciela. Na otwarciu świetlicy w Lipowie zostałam zakrzyczana i zagłuszona. Ludzie tracą pojęcie, jak powinien wyglądać samorząd. Jak sobie wyobrażamy następne lata pracy rady? — pytała Alicja Eidtner.

zlPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Ed #2606015 | 185.170.*.* 19 paź 2018 16:33

  Strzelił by sobie Wolszczak w stopę gdyby zaczęli budować przed wyborami. Jak wygra to pobudują.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ed #2605716 | 37.47.*.* 19 paź 2018 12:03

  Na razie jest wolszczak i kurnokow nie ma kucmus nie wiadpmo co zrobi bo gadac towsxyscy napbiecuja co chcesz

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Komputer #2605693 | 37.47.*.* 19 paź 2018 11:25

  Pani przewodniczącą Rady Gminy powinna Pani z urzędu zgłosić do prokuratury zaginięcie dokumentów. Jeśli Pani tego nie zrobi to również ponosi Pani odpowiedzialność. Czy jest Pani tego świadoma?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Emi #2605631 | 37.47.*.* 19 paź 2018 10:24

   No kurde niech mu drogi na pola robią jeszcze . Tak świ...tej osoby jak ten Pan z Sarnowa to naprawdę by musiał długo szukać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. miszkaniec #2605512 | 178.36.*.* 19 paź 2018 08:44

   niestety wtych wyborach kolejne piec lat stracone wynik nie ma znaczenia

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages