środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Spotkanie z Niepodległą

2018-11-13 13:00:00 (ost. akt: 2018-11-13 10:20:15)

Autor zdjęcia: Piotr Sowiński

Piątek 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie w całości poświęcony był obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło się od przygotowania przez uczniów i wychowawców ozdób patriotycznych, takich jak: biało-czerwone kotyliony, wstążki, emblematy, które zostały wykorzystane w dalszej części obchodów.

Kolejnym punktem patriotycznego programu była projekcja filmów edukacyjnych - dla najmłodszych m.in. „Historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci”, dla klas IV-VIII i III gimnazjum „Po latach niewoli wstaje Polska 1914-1918”, czy odcinka Historii Bez Cenzury pt. „Co musisz wiedzieć o odzyskaniu niepodległości?” Następnie wszyscy zebrani wysłuchali prelekcji nauczyciela historii - Piotra Sowińskiego - na temat dziejów małej ojczyzny - Szkotowa.

Główny punkt obchodów - montaż słowno-muzyczny dla całej społeczności lokalnej, opracowany na podstawie 44 tekstów Antologii Niepodległości przygotowanych przez Kancelarię Prezydenta RP - rozpoczął się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach Rekordu dla Niepodległej.

Swoim scenariuszem szkoła w Szkotowie wpisała się w debatę o sprawach Ojczyzny. Chciano w ten sposób zwrócić uwagę, że na przestrzeni wieków, nasz naród - niezależnie od różnic społecznych, obyczajowych czy politycznych - zawsze był gotów na daninę krwi w chwilach zagrożenia i wytrwałą pracę w czasach pokoju.

W przepięknie udekorowanej przez Iwonę Jaroszewską i Marzenę Reszkę auli, uczniowie wyrecytowali wiersze patriotyczne i zaśpiewali takie pieśni i piosenki, jak: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Nasze polskie ABC”, „Polskie kwiaty”, czy „Niepodległość - trudne słowo”. A uczennica Maria Makowska wykonała taniec z biało-czerwonymi wstążkami, pt. „Wolność”.

Po części refleksyjno-historycznej, odbył się pokaz mody patriotycznej. Ostatnim punktem „Spotkania z Niepodległą” było stworzenie przez wszystkich uczniów z białych i czerwonych baloników żywej flagi.

Tegoroczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości były bardzo intensywne, ale dzięki temu, dały możliwość aktywnego przeżywania setnej rocznicy odzyskania niepodległości wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Szkotowie

Piotr SowińskiPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages