Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Jeszcze długa droga przed nami

2018-12-25 16:00:00 (ost. akt: 2018-12-21 13:52:15)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA RADY GMINY KOZŁOWO\\\ 11 grudnia odbyła się druga, robocza, sesja rady gminy w Kozłowie. Podczas sesji radni zadali mnóstwo pytań. Niestety, na część z nich nie dostali od razu odpowiedzi. Podjęli również kilka uchwał.

Sesja rady gminy Kozłowo rozpoczęła się od wprowadzenia do porządku obrad 3 projektów uchwał. Dotyczyły one podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w zakresie dożywiania oraz odpłatności za usługi opiekuńcze. Głos zabrał radny Tomasz Kucmus, który zwrócił uwagę na to, że radni nie dostali projektów uchwał nawet tych, które znalazły się w porządku obrad.

— Dostaliśmy przed chwilą plik dokumentów, z którymi musimy się zapoznać. Nie dostaliśmy również ani ustawy o samorządzie gminnym, ani Statutu Gminy. Jak mamy pracować — mówił. Zastępca wójta Jacek Jankowski przeprosił radnych za niedociągnięcia i powiedział, że radni powinni realizować porządek obrad. Dodał, że błędy te wynikają z pewnych spraw organizacyjnych, a nie z błędów pani przewodniczącej.

Radni kontynuowali prace nad wprowadzeniem projektów uchwał, które omówiła kierownik GOPS Elżbieta Świgoń. Podkreśliła, że obie uchwały powinny wejść w życie, aby zapewnić ciągłość świadczeń. Uchwały te zostały wprowadzone do porządku obrad.

Do porządku obrad wprowadzono również uchwałę o wyrażeniu zgody na sprzedaż budynku starej szkoły w Sławce Wielkiej. Radni ostatecznie przegłosowali cały porządek obrad.

Protokół z pierwszej sesji przyjęto przy 6 głosach przeciw. Zastrzeżenia do protokołu wniósł radny Tomasz Kucmus, który stwierdził, że nie są w nim ujmowane wypowiedzi wszystkich radnych, np. Krystyny Pisarewicz, jego wypowiedzi też nie ma.

Zastępca wójta Jacek Jankowski wyjaśnił, że sesje są nagrywane i udostępnione, a protokół papierowy jest skrócony, bo nie sposób jest zapisać wszystkich wypowiedzi. Prawnik wyjaśniła, że poprawki do protokołu powinny być zgłaszane pisemnie najpóźniej na 4 dni przed kolejną sesją. Wójt Marek Wolszczak dodał, że radni mają założone służbowe skrzynki mailowe i wszystkie informacje będą przesyłane mailowo.

Radna Marzena Sobczak prosiła, aby obecna rada podjęła decyzję o ponownym powołaniu komisji doraźnej w celu wyjaśnienia do końca sprawy rozliczenia remontu budynku przy ul. Nidzickiej. — Kozłowo przejęło od KOWR budynek mieszkalny, na który otrzymało około 300.000 zł na remont. Jeden z mieszkańców zgłosił wątpliwości co do rozliczenia tego remontu i prosił o wyjaśnienie tej sprawy. Komisja powołana przez poprzednią radę miała na to tylko 3 miesiące.

Mieliśmy problemy z dokumentacją. Nie udało się wszystkiego wyjaśnić. Dlatego prośba o powołanie następnej — wyjaśniła radna. Przewodnicząca rady Alicja Hołubowicz odpowiedziała, że o tej sprawie porozmawiają po zakończeniu sesji.

Następnie radny Tomasz Kucmus pytał o to dlaczego na BIP nie ma wszystkich zarządzeń. Czy są one tajne? — odpowiedzi nie dostał.

Czy będą kurniki i wiatraki? Proszę powiedzieć tak lub nie — odpowiedź wójta Marka Wolszczaka: wiatraki to były w poprzednich kadencjach, są już pozwolenia na budowę. Jeśli chodzi o kurniki, to gmina robi wszystko, aby problem rozwiązać. Studium jest zrobione, plany są zrobione na 3 obszary. Jak dalej potoczą się sprawy nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Nie potrafię powiedzieć tak lub nie, bo to jeszcze długa droga przed nami, wyroki sądowe i różne rzeczy mogą się zdarzyć. Nikt z nas w tej chwili nie potrafiłby na pewno powiedzieć tak lub nie. Trzymamy się wersji, że jednak nie i wszystko będziemy robić, żeby było robione w tym kierunku, a nie innym.

Kolejne pytania: Co z drogą Turówko — Turowo — Januszkowo, na której zniszczona jest nawierzchnia. Czy były rozmowy ze starostą?
— Pan starosta był w gminie i rozmawialiśmy o drogach powiatowych na terenie naszej gminy i możliwościach ich remontu. Pan starosta powiedział, że nie ma żadnych projektów na drogi, które mogłyby być realizowane. Musimy czekać tylko i wyłącznie na starostwo. Jeśli starostwo będzie miało środki, to wtedy możemy rozmawiać.

Dlaczego unieważniono nabór na stanowisko referenta d/s budżetowych i skąd takie niskie wymagania na to stanowisko? — odpowiedź na piśmie.

Jakie podatki płaci żwirownia w Januszkowie? — odpowiedź na piśmie.

Mieszkania socjalne i wysypisko śmieci na ul. Kościelnej i kanalizacja w Szkotowie — odpowiedź na piśmie.

W budynkach na ul. Mazurskiej, Warmińskiej podniesiono opłaty za centralne ogrzewanie. Dlaczego wójt w kampanii wyborczej nie poinformował mieszkańców o planowanej podwyżce? W zawiadomieniu o podwyżce podano, że prąd poszedł w górę o 40% i opał o 50%. A mieszkańcy w starych blokach płacą nawet za ogrzewanie balkonów — odpowiedzi nie było.

Czy wójt odwołał zastępcę ze stanowiska, bo zgodnie z ustawą o samorządzie nie może on łączyć tego stanowiska z funkcją radnego powiatowego. Jest na to wyrok WSA w Olsztynie — brak odpowiedzi wójta.

Jakie środki z zewnątrz otrzymała gmina od 2004 roku do dzisiaj. Jakie środki, na jakie cele, w jakich miejscowościach — odpowiedź na piśmie.

Czy gmina finansowała gazetę Nasza Gmina Nasz Powiat ? Odpowiedź wójta — Gmina nie ponosiła żadnych kosztów w związku z tym nie partycypowaliśmy w żadnych kosztach.

Dlaczego wójt ogłosił konkurs na dyrektora szkoły w Kozłowie dopiero w sierpniu, gdy nauczyciele są na urlopach — brak odpowiedzi.

Radna Marzena Sobczak wnioskowała o zakup tabletów dla radnych, co znacznie ułatwiłoby im pracę. Odpowiedź wójta: Nie stać gminy na taki wydatek. Jeżeli budżet będzie mógł to udźwignąć w przyszłym roku i pan skarbnik znajdzie pieniądze, to taki sprzęt zakupimy.

Radni pytali o kanalizację i o smród jaki się z niej wydobywa w wielu miejscowościach na terenie gminy. Wójt Marek Wolszczak odpowiedział, że za kanalizację odpowiada EKO Kozłowo, które gmina przejęła miesiąc temu. — Musimy się zapoznać jakie są możliwości spółki i szukamy jak najlepszego rozwiązania — wyjaśniał wójt.

Radny Waldemar Przygoda pytał o notoryczne zakręcanie wody w Kownatkach. Ciągle trzeba po włączeniu wody spuszczać ją, bo leci brudna. Jak tak będzie, to przestaniemy płacić za wodę — brak odpowiedzi.

Radni podjęli uchwały o podwyższeniu kryterium dochodowego na odżywianie oraz o wysokości opłat za usługi opiekuńcze.

Po dość burzliwej dyskusji większość radnych wyraziła zgodę na sprzedaż budynku byłej szkoły w Sławce Wielkiej Fundacji Exhibitus z Rozdroża. Ks. Józef Stroński, założyciel fundacji, chce w budynku otworzyć szkołę muzyczną. Ustalono również osobowe składy stałych komisji.

Sołtys Sławki Małej Jadwiga Romanowska poruszyła kwestię remontu 200-metrowego odcinka drogi powiatowej. O tym w kolejnych wydaniach naszej gazety.

roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tede #2652477 | 83.13.*.* 31 gru 2018 10:58

  Co to za radny jak nie potrafi w internecie znaleźć ustawy o samorządzie gminnym, tylko każe marnowac papier żeby ją wydrukować?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. #2649546 | 37.47.*.* 25 gru 2018 17:46

  Jeśli będą kurnik odrazu beda zbierane podpisy z znowu komisarz ..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. beda wiatraki #2649535 | 89.228.*.* 25 gru 2018 16:25

  to beda kurniki hehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages