Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Nie będę błagała gminy...

2018-12-29 16:00:00 (ost. akt: 2018-12-28 11:02:41)

Autor zdjęcia: Archiwum NGN

KOZŁOWO\\\ Podczas ostatniej sesji rady gminy Kozłowo sołtys Sławki Małej Jadwiga Romanowska zarzuciła zastępcy wójta i radnemu powiatowemu Jackowi Jankowskiemu, że jako radny nie działa na korzyść mieszkańców gminy.

Powodem tego zarzutu była informacja o tym, że radny powiatowy jednocześnie zastępca wójta Jacek Jankowski, jak sam przyznał, złożył wniosek o wyrzucenie z projektu budżetu powiatu budowy 200-metrowego odcinka drogi powiatowej w Sławce Małej, która kosztowałaby gminę zaledwie 19.000 złotych.

Spór o drogę rozpoczęła sołtys Sławki Małej, która zadała pytanie czy wójt Marek Wolszczak zmienił zdanie w sprawie tej inwestycji.

— Z tego co wiem, to w budżecie powiatu na 2019 rok remont tej drogi jest. Czy gmina dołoży te 19.000 złotych? Wójt obiecał, że jeśli będzie w budżecie powiatu, to gmina dołoży i droga będzie. A okazuje się, że pan Jankowski, uwaga, radny powiatowy, składa wniosek w powiecie, żeby została wyrzucona. To ja już nie rozumiem — mówiła Jadwiga Romanowska.

Zastępca wójta i radny powiatowy chciał odpowiedzieć na to pytanie, ale sołtys zaprotestowała, mówiąc, że pytanie skierowane było do wójta, a nie do zastępcy.

W związku z tym odpowiedzi udzielił Marek Wolszczak, który podkreślił, że inwestycja ta miała być realizowana w 2018 roku i gmina była przygotowana, miała zabezpieczone pieniądze.

— Starostwo nie podjęło tematu. W tej chwili budżet gminy jest tak skonstruowany, że nie mamy finansów na tę drogę — mówił wójt. Sołtys stwierdziła, że prosiła wiceprzewodniczącą rady, aby taki wniosek złożyła, ale wójt powiedział, że nie trzeba składać i zapewnił, że jeśli będzie w budżecie powiatu, to gmina tę drogę będzie robić.

— Powiat nie dostał dofinansowania, bo nie mógł dostać. Jeżeli dostanie, to wtedy będziemy rozmawiali czy znaleźć pieniądze na tę drogę czy nie. Na razie to rozmawiamy o gruszkach na wierzbie — wyjaśnił wójt Marek Wolszczak.

Jadwiga Romanowska powiedziała, że remont tego odcinka drogi jest w projekcie budżetu powiatowego. Jest zapisana kwota 38.000 zł, czyli powiat 19.000 zł i gmina Kozłowo 19.000 zł.

— Poświęciłabym na tę drogę pieniądze z funduszu sołeckiego. Nie będę błagała gminy. A czy pan wie, że gmina zrobiła dokumentację na tę drogę, która traci ważność w 2019 roku. Dlatego powiat ujął w projekcie tę drogę — przekonywała sołtys.

Wójt odpowiedział, że z punktu widzenia gminy na tę drogę niepotrzebna jest dokumentacja, bo droga jest, wystarczy ją tylko utwardzić.

Do wypowiedzi sołtys Sławki Małej odniósł się również wicewójt i radny powiatu Jacek Jankowski, który mówił, że niemiło się słucha jeśli kogoś się oskarża nie rozmawiając. Wyjaśnił, że kwestia budowy drogi wygląda troszkę inaczej, ponieważ w budżecie powiatu na przyszły rok jest zapisane 19.000 zł ze środków własnych, reszta ze środków pozyskanych.

Tłumaczył dalej, że rozmawiał z dyrektorem PZD Jackiem Dłuskim i ze starostą, który był obecny na komisji. — I na tym posiedzeniu wszyscy doszli do wniosku, że to za mały odcinek drogi, żeby dostać na niego dofinansowanie i że bez sensu jest aplikować o środki. I tylko dlatego, żeby nie zmarnowały się te pieniądze ja zaproponowałem, żeby zrobić 2 dokumentacje na chodnik w Kozłowie od ul. Leśnej do końca chodnika przy ul. Kościelnej oraz na chodnik w Gołębiewie — tłumaczył Jacek Jankowski.

— Coś mi się tu nie zgadza. Ta inwestycja była w budżecie powiatu zapisana, a pan złożył wniosek, żeby ta droga była wyrzucona — zripostowała sołtys.

— Tak, bo jest mała szansa, aby na tak krótki odcinek drogi dostać dofinansowanie — odrzucił zarzut Jacek Jankowski. I dodał, że gmina Kozłowo cały ten rok była przygotowana do tej przebudowy, ale powiat nie wykonał tego działania, a dokumentacja ważna jest 3 lata.

— Pan mówi, że działa dla dobra gminy, a raptem w powiecie jako radny powiatowy, co jest przykre, prosi pan o wyrzucenie drogi, która jest w budżecie powiatu. Innych dróg z naszej gminy nie ma — mówiła oburzona sołtys.

Zapytała Jacka Jankowskiego czy przed podjęciem swojej decyzji rozmawiał z radnymi. — Z którymi radnymi miałem rozmawiać — odpowiedział pytaniem radny powiatu. — Jak to z jakimi. Ze wszystkimi. Jest ich 15 — odpowiedziała sołtys.

— Realiów gminy nikt nie zna tak dobrze jak ja. Dlatego zostałem wybrany na radnego powiatu i decyduję o niektórych kwestiach — odpowiedział radny powiatowy Jacek Jankowski.

Głos zabrali także inni radni. Benedykt Chaliński pytał o kryterium jakim kierował się radny powiatowy przy wyborze miejscowości, w których miałyby być chodniki.

Jacek Jankowski odpowiedział, że wiceprzewodnicząca rady gminy, radna z Gołębiewa, walczyła o ten chodnik przez 4 lata. Benedykt Chaliński odpowiedział, że on też od dawna walczy o drogę w Januszowie, którą zniszczyły tiry jeżdżące do i ze żwirowni.
— Gdzie są pieniądze, które za pana kadencji spływały do gminy ze żwirowni w Januszkowie, które miały być przeznaczone na poprawienie dobrobytu miejscowej ludności — pytał radny.

Dyskusję przerwała przewodnicząca Alicja Hołubowicz, która stwierdziła, że są to wolne wnioski, a nie dyskusja. Dodała, że jeśli radni mają pytania do radnego powiatowego, to powinni osobiście lub pisemnie zwrócić się do Jacka Jankowskiego.

Z informacji, jakie uzyskałam w starostwie wynika, że droga w Sławce Małej nadal jest w budżecie powiatu na 2019 rok.

Rzeczywiście była ona także w budżecie na 2018 rok, ale powiat nie uzyskał na nią dofinansowania, dlatego, z inicjatywy wójta Marka Wolszczaka, została wprowadzona na rok 2019.

Została zabezpieczona kwota 38.000 złotych w tym 19000 zł ze środków powiatu i tyle samo ze środków gminy Kozłowo.

Starosta Marcin Paliński przyznał, że wpłynął wniosek Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu w Nidzicy o zdjęcie z projektu budżetu Powiatu Nidzickiego na 2019 roku inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1538N Sątop-Szerokopaś-Nidzica w miejscowości Sławka Mała”, a wprowadzenie projektów budowlanych

na budowę chodników w miejscowościach: Kozłowo (od ul. Leśnej do Kościelnej) i wzdłuż drogi powiatowej w miejscowości Gołębiewo, w łącznej kwocie 38.000 zł, z tego 50% - wkład własny powiatu i 50% - wkład własny Gminy Kozłowo, ale taka decyzja zostanie podjęta wtedy, kiedy gmina oficjalnie zrezygnuje z tej inwestycji.

— Jeśli gmina nie będzie chciała tej drogi, to nie będziemy jej robić  — mówił Marcin Paliński. Dodał również, że jest to tylko 38.000 zł i że nie wystarczy na wykonanie nawet jednej dokumentacji budowy chodnika. Szacunkowy koszt takiej dokumentacji to około 50.000 zł.
 
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jacek Dłuski wyjaśnił, że na przebudowę drogi w Sławce Małej wystarczy dokumentacja uproszczona, wymagana do zgłoszenia robót budowlanych, i taka została wykonana przez Powiatowy Zarząd Dróg. Zgłoszenia do Starostwa dokonano 11 kwietnia 2018 r i jest ważne trzy lata. Do wykonania tej inwestycji nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, bo robi się ją na zgłoszenie.

roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktos #2653847 | 93.182.*.* 2 sty 2019 17:13

  Jeśli ktoś z doroslych szarpie dzieci to od tego jest kuratorium.Trzeba natychmiast to zgłosić.A co do sytuacji w gminie patologią. Pani Holubowicz nie ma pojęcia w co wdepnela.Szkoda kobiety ale to jest klasyczny przykład karierowiczostwa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. poco #2653484 | 37.47.*.* 2 sty 2019 10:30

  w tej wsi psy -szczekają, maja droge asfaltowo, o co tej kobiecie chodzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec #2652730 | 178.36.*.* 31 gru 2018 19:21

  Kucmus był i będzie karierowiczem. Jeden etat w rodzinie i po gościu. Amen. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. MiesZkaniec #2652139 | 37.47.*.* 30 gru 2018 16:58

  Kucmus bije piane. Widac na wideo z sesji. Wolszczak jedyny kiedyś co mowil o drogich gminnych inestycjacj. Na bezrybiu i rak ryba. Ma 5 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ed #2651957 | 88.199.*.* 30 gru 2018 12:40

   A po co robić asfalt we wsi gdzie może dziennie przejedzie z dziesięć samochodów? Powiat lepiej by zrobił 200 merów chodnika przy ulicy Kolejowej od fabryki mebli do ul. Traugutta, ale tego pani redaktor nie widzi - oczy wpatrzone w gminę Kozłowo

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages