Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Wójt zarobi więcej niż starosta nidzicki

2019-01-04 19:00:00 (ost. akt: 2019-01-05 18:53:49)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

KOZŁOWO\\\ Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Kozłowie radni ustalili maksymalne wynagrodzenie wójta. Marek Wolszczak zarobi teraz 10180 zł brutto. Jego pensja wzrośnie o 3275 zł brutto miesięcznie. Zarobi więcej niż starosta nidzicki.

W związku z wyborem wójta, rada gminy zobowiązana jest uchwalić wysokość jego wynagrodzenia. Burzliwa dyskusja rozpętała się na sesji w Kozłowie w związku z zaproponowaną przez przewodniczącą rady Alicję Hołubowicz maksymalną wysokością wynagrodzenia.

— Marek Wolszczak rok wcześniej został wybrany na stanowisko wójta gminy Kozłowo. Przez rok urzędowania zrealizował bardzo wiele inwestycji: plan zagospodarowania przestrzennego, przebudowę dróg w miejscowościach Krokowo, Kownatki, Szkotowo, Sławka Mała. Zostały oddane do użytkowania świetlica w Lipowie, łącznik przy szkole w Kozłowie oraz, po modernizacji, stadion w Kozłowie. Pan Marek Wolszczak ma stały kontakt z mieszkańcami, jest otwarty na ich propozycje i sukcesywnie realizuje ich potrzeby — czytała Alicja Hołubowicz.

Radny Benedykt Chaliński zapytał czy wójt dalej planuje zatrudniać zastępcę- Jacka Jankowskiego. — Zastępca ma trzy miesiące na podjęcie decyzji czy będzie pracował jako zastępca, czy zostanie radnym powiatowym. Czekamy na decyzję pana zastępcy — odpowiedział Marek Wolszczak.

Głos zabrał sołtys miejscowości Rogóż- Lipowo, który podkreślił, że wójt kończył budowę świetlicy, jednak inwestycję rozpoczęła Ewa Krzyżewska. — Panie Marku mówi pan, że mało jest takich ludzi jak ja. Pan może być drugi. Może mieć pan wkład w rozwój gminy. Proponuję, żeby pan nie przyjmował tej podwyżki, dołączył do mnie, będzie nas dwóch, którzy dali tej gminie sporo. Teraz pan 10 tysięcy, pan Jacek 7 i już będzie 17 tysięcy — argumentował sołtys.

Jacek Jankowski- zastępca wójta rozwiał wątpliwości radnych. — Dla mnie ważniejsza jest praca dla gminy poprzez pracę w powiecie, dlatego wykorzystam ten czas, jaki nadaje mi ustawa. Do tego czasu będę pełnił obowiązki zastępcy, po tym czasie zrezygnuję z funkcji zastępcy i będę radnym powiatowym — mówił Jacek Jankowski.

Głos zabrał radny Tomasz Kucmus. — Pani przewodnicząca na komisji wnioskowałem o udostępnienie mi złożonego przez panią wniosku o ustalenie wynagrodzenia wójta, do chwili obecnej takiego wniosku nie otrzymałem.

Dlaczego nie konsultowała pani ze wszystkimi radnymi wysokości wynagrodzenia wójta? Panie Marku, dla przypomnienia, cztery lata temu był pan przeciwny podnoszeniu pensji wójta, ponieważ, jak pan mówił, sytuacja w gminie była trudna. Jaki jest pana stosunek do tej uchwały? Czy jest panu niezbędna tak duża podwyżka? — pytał Tomasz Kucmus.

Marek Wolszczak odpowiedział, że wynagrodzenie wójtowi ustalają radni. — Nie ja występowałem z tą uchwałą. Nie wiem, co mam panu odpowiedzieć. Każda kwota, która jest wyższa aniżeli poprzednia jest dowodem uznania za wykonaną pracę. Skoro taka jest wola rady, ja ją szanuję — mówił wójt. Tomasz Kucmus zapytał czy podwyżka została uwzględniona w budżecie, który radni uchwalili na początku sesji. Skarbnik potwierdził tę informację.

— Marek Wolszczak wójtem jest rok i nie jest to powód do podniesienia wynagrodzenia. Uzasadnienie uchwały jest słabe. Inwestycje zaczęła pani Ewa Krzyżewska wspólnie z radnymi. Trzeba w nim umieścić to, co dokonał wójt albo to, czego nie wykonał. Podczas kampanii wyborczej twierdził pan, że wszystkie punkty są zrealizowane. Drogi gminne nie zostały wyremontowane, nie ma nowej oferty kulturalnej, nie wymienił pan wozów strażackich we wszystkich jednostkach. Jakich nowych inwestorów pan przyciągnął? Nie pytam o kurnikarzy — argumentował radny.

Dodał, że gdy wnioskował o zakup tabletów i urządzeń do obsługi rady otrzymał odpowiedź, że jest to niemożliwe z powodu braku środków finansowych. Podobnie było z budową dróg i chodników w Januszkowie, Turowie, Turówku, Rączkach oraz zagospodarowaniem jezior Kowantki i Kąty.

— Na znaczącą podwyżkę wynagrodzenia wójta gminy Kozłowo pieniążki się znalazły, a na inne cele publiczne już nie — podsumował radny.

Marek Wolszczak odpowiedział, że jeżeli będzie taka potrzeba, poszuka razem ze skarbnikiem funduszy, by wspólnie z powiatem zrealizować te przedsięwzięcia.

— Natomiast, co do tabletów, również powiedziałem, że jak będą środki, to owszem kupimy. Na razie z naszym informatykiem rozważamy inne możliwości i czekamy na dobrą koniunkturę, jeżeli chodzi o cenę tych urządzeń — mówił wójt. Radny Waldemar Przygoda oświadczył, że w ramach oszczędności, w porozumieniu z panią sołtys, zdecydowali, że więcej nie będą prosić gminy o akordeon.

— Ten akordeon zakupimy z funduszu sołeckiego, albo sam na raty go wezmę i będę grał na nim dla dobra gminy — mówił radny. Tomasz Kucmus podkreślił, że radni opozycyjni wnioskowali o podwyżkę dla wójta, jednak nie w kwocie maksymalnej.

— Uważam, że jest to zbyt duża podwyżka na samym początku. Pana hasło wyborcze - zamierzam pracować na rzecz mieszkańców, nie dla własnych korzyści. Jak więc nazwać uchwałę podnoszącą wójtowi wynagrodzenie? Jaka to jest korzyść mieszkańców? Jak zamierza pan zrealizować program wyborczy, skoro ze względu na brak środków nie można zrealizować interesów mieszkańców? — nie dawał za wygraną radny.

— Nasz komitet wyborczy to był komitet również powiatowy, dlatego wiele zadań dotyczyło bardziej powiatu, aniżeli gminy. Są to oczywiście ogólne hasła nad którymi jak najbardziej będziemy pracować — odpowiedział Marek Wolszczak.
Głos zabrała mieszkanka gminy.

— Mam prośbę do wszystkich radnych. Zanim państwo podniesiecie rękę zastanówcie się czy może uczciwiej byłoby nie wychodzić z tego najwyższego pułapu. Tak uważam, bo wtedy spojrzycie ludziom śmiało w oczy. Najwyższy pułap uważam, że jest bardzo nie w porządku — mówiła.

Za maksymalnym wynagrodzeniem dla wójta gminy Kozłowo zagłosowało 8 radnych: Andrzej Biller, Alicja Hołubowicz, Martyna Klimek, Barbara Marchel, Barbara Marszelewska, Jarosław Mierzwiński, Ewa Nowak, Jan Skwarski, 7 było przeciw: Benedykt Chaliński, Barbara Krauze, Tomasz Kucmus, Krystyna Pisarewicz, Waldemar Przygoda, Marzena Sobczak, Janusz Woronowicz.

ZAROBKI WÓJTA GMINY KOZŁOWO MARKA WOLSZCZAKA:

PRZED PODWYŻKĄ:

wynagrodzenie zasadnicze w kwocie - 4.500,00 zł
dodatek funkcyjny w kwocie - 700,00 zł
dodatek specjalny w wysokości 25% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, tj. w kwocie 1.300,00 zł
dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 9% wynagrodzenia zasadniczego, tj. w kwocie 405,00 zł
łącznie: 6905 zł brutto


PO PODWYŻCE:

wynagrodzenie zasadnicze w kwocie - 4.700,00 zł
dodatek funkcyjny w kwocie - 1.900,00 zł
dodatek specjalny w wysokości 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, tj. w kwocie 2.640,00 zł
dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, tj. w kwocie 940,00 zł
łącznie: 10180 zł brutto
zl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2657222 | 82.160.*.* 7 sty 2019 14:03

  JANKOWSKI NIGDY NIE ODEJDZIE DOSTANIE DOBRĄ POSADĘ W URZĘDZIE I BĘDZIE WSZYSTKIM STEROWAŁ!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ..... #2656802 | 37.47.*.* 6 sty 2019 21:30

  Wegorzewie wOpiece kierownicza Monika na swieta taje zasilki po 20zł a reszte na soje konto reszte zasiłku gdzie jest u niej urzad Skarbowy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. aee #2656684 | 185.170.*.* 6 sty 2019 18:23

  zobaczymy kto będzie i jak będzie rządził gminą teraz .Jankowski odchodzi .ciekawe jak ci radni będą podejmować decyzje.i czy wójt sobie poradzi?,za te pieniądze .............................

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Radek #2656524 | 185.170.*.* 6 sty 2019 14:33

   Brawo glosujacy przydupasy wojta zenada

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ekonom #2656300 | 46.151.*.* 5 sty 2019 22:30

   Jakim cudem zmienił się dodatek za wieloletnia prace z 9% na 20%??????? jedenaście lat minęło przez rok????

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (34)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages