Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Mieszkańcy będą decydować

2019-02-15 19:00:00 (ost. akt: 2019-02-15 12:49:41)

Autor zdjęcia: UG Kozłowo

KOZŁOWO\\\ Radni gminy Kozłowo podczas ostatniej sesji rady gminy podjęli kilka uchwał dotyczących wyrażenia zgody na sprzedaż najemcom lokali mieszkalnych, które są własnością gminy. Powołali także komisję skarg, wniosków i petycji.

Radni jednogłośnie w skład komisji skarg, wniosków i petycji wybrali: Tomasza Kucmusa, Ewę Nowak, Marzenę Sobczak, Barbarę Merchel i Barbarę Marszelewską.

Powołano także komisję doraźną do zbadania sposobu przeprowadzenia remontu i rozliczenia remontu budynku przy ul. Nidzickiej. W skład komisji weszli radni: Andrzej Biller, Benedykt Chaliński, Marzena Sobczak, Tomasz Kucmus i Barbara Marszelewska. Taka komisja działała w poprzedniej kadencji. Jej przewodniczącą była wówczas Marzena Sobczak, która do końca kadencji nie mogła przedstawić sprawozdania z działalności komisji, ponieważ nie można była ustalić stanu faktycznego z powodu braku dokumentów finansowych. Obecna komisja czas na wyjaśnienie kwestii remontu i jego rozliczenia ma czas do końca tego roku.

Radni wyrazili zgodę na sprzedaż najemcom lokali mieszkalnych z 90% bonifikatą w Pielgrzymowie, Szkotowie i Górowie. Nabywcy otrzymają tak wysoką bonifikatę pod warunkiem, że jednorazowo uiszczą kwotę za kupno mieszkania.

Radni podjęli uchwałę o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Zgodnie z ustawą grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Projekt takiej uchwały w gminie liczącej do 20.000 mieszkańców musi być poparty 200 podpisami mieszkańców gminy. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy.

Radny Tomasz Kucmus pytał, czy mieszkańcy zgłaszając projekt uchwały będą musieli podać źródło jej finansowania. Zastępca wójta Jacek Jankowski odpowiedział, że jeśli projekt będzie wymagał finansowania, to tak.

Według nowych przepisów, radni zapytania i interpelacje mogą składać na piśmie. Ich interpelacje i odpowiedzi muszą być umieszczone na BIP-ie. Dlatego też dyskusja radnych na temat bieżących spraw gminy odbywa się w punkcie: wolne wnioski.

Radni gminy Kozłowo takich spraw na ostatniej sesji zgłosili sporo.
Radny Tomasz Kucmus pytał o skargę rodziców na jedną z pracownic szkoły w Zaborowie.

Przewodnicząca wyjaśniała, że skarga została przekazana do odpowiedniego organu, który ją rozpatrzy, ponieważ rada nie ma takich kompetencji.

Jeden z radnych pytał w jaki sposób rozliczany jest zastępca wójta Jacek Jankowski za czas, kiedy nie jest w urzędzie gminy, a bierze udział w posiedzeniach komisji i obradach sesji rady powiatu oraz kiedy jest na rozprawie w sądzie. Przewodnicząca Alicja Hołubowicz wyjaśniła, że stosowne rozporządzenie w tej sprawie zostanie radnym udostępnione.

Radna Krystyna Pisarewicz mówiła o tym, że drogi nie są odśnieżane i nie ma opału na ogrzewanie świetlicy w Sarnowie. Zastępca wójta Jacek Jankowski odpowiedział, że trzeba z funduszu sołeckiego zakupić opał.

Radna odpowiedziała, że już 1000 złotych na ten cel przeznaczyła, ale nie może wydać wszystkich pieniędzy na ogrzewanie. Radny Tomasz Kucmus dodał, że dojdzie do tego, że fundusz sołecki będzie przepalany.

Radna Marzena Sobczak zwróciła uwagę, że należy zająć się ulicą Nidzicką, bo tam mimo zrobienia drogi, nadal zalewane są budynki. Z jednego z nich mieszkańcy wychodzą prosto w kałużę. Nie lepiej jest przy innych budynkach. Wieczorem kałuża zamienia się w lodowisko. — Zapraszam na ślizgawkę. Trzeba coś z tym zrobić i rozwiązać problem, jak tylko pogoda się polepszy — mówiła radna.
roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mes #2683010 | 83.9.*.* 17 lut 2019 11:47

  Ooo. sołtys ,radna i pracownica w szkole w zaborowie a to wszystko dzięki i pod dyktando Jacka ...... a kwalifikacji wykształcenia brak..............

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages