Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Historia i współczesność. Obchody święta Konstytucji 3 Maja

2019-05-08 07:05:00 (ost. akt: 2019-05-08 06:58:07)

W 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy VII przygotowali uroczystą akademię, w której połączyli historię i współczesność. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Na wstępie została przedstawiona sytuacja społeczno-polityczna Polski w XVII i XVIII w. oraz próby ratowania zagrożonej ojczyzny.

Zgromadzeni obejrzeli nieco żartobliwy film edukacyjny z cyklu „Historia bez cenzury”, mówiący o przyczynach upadku Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Następnie młodzi aktorzy wcielili się w reporterów, którzy przeprowadzali wywiady z przedstawicielami stronnictw, biorących udział w obradach Sejmu Wielkiego.

Nie zabrakło więc króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, hetmana Branickiego, a nawet przyglądającej się na polskie poczynania carycy Katarzyny II.

Uroczystość uświetnił występ wokalny klasy VI, przygotowanej przez pana Franciszka Niemiro. Młodzież wykonała m.in. pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, czy „Polska flaga”.

Występujący udanie połączyli przeszłość ze współczesnością, powagę z żartem, dydaktykę z zabawą, prowadząc żywą lekcję historii.

Piotr SowińskiPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages