Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Mieszkańcy są oburzeni. Płacą za wodę, a nie korzystają z niej

2019-08-08 19:00:00 (ost. akt: 2019-08-08 14:10:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

GMINA KOZŁOWO\\\ Od kilku miesięcy mieszkańcy miejscowości Kownatki i Szkotowo mają problem z wodą. — Wody albo nie ma, albo leci brudna. Płacimy za wodę, a nie możemy z niej korzystać — mówią oburzeni mieszkańcy tych miejscowości.

— Pomimo ciągłych zgłoszeń do "Eko - Kozłowo" Sp. z o.o wody albo godzinami nie ma, a jeśli już jest to leci brudna. Ponadto o tym, że woda zostanie zabrana nikt nie informuje, gmina także nie czuje się w potrzebie, aby dostarczyć mieszkańcom wodę w momencie, kiedy jej nie ma — mówią mieszkańcy gminy Kozłowo.


Płacą za wodę, chociaż nie mogą z niej korzystać. — Tak być dalej nie może — dodają.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do wójta gminy Kozłowo Marka Wolszczaka. Z pisma, jakie otrzymaliśmy wynika, że największym problemem sieci wodociągowej zaopatrywanej ze stacji uzdatniania wody w Szkotowie były w ostatnim czasie gwałtowne spadki ciśnienia wody. Gwałtowne skoki ciśnienia powodują zrywanie osadu zawierającego żelazo i mangan, powodując mętnienie wody.

— Przyczyną takich spadków może być uszkodzenie sieci, pobór wody z hydrantów lub niewłaściwie pracujące pompy. Pracownicy spółki wodociągowej przejrzeli całą instalację i urządzenia hydroforni dokonując przy okazji niezbędnych napraw, niestety bez oczekiwanego skutku — wyjaśnia wójt Marek Wolszczak.

Nie udało się też stwierdzić nielegalnego poboru wody z hydrantów. Ze względu na wysuszoną, chłonącą wodę ziemię, długo nie można było również zlokalizować uszkodzenia sieci.

— Dopiero 17 lipca między miejscowością Szkotowo, a Rączkami udało się znaleźć miejsce awarii, która w kolejnym dniu została usunięta. Obecnie ciśnienie wody utrzymuje się na prawidłowym poziomie, co nie znaczy, że problem jest zupełnie rozwiązany. — Ze względu na wiek sieci, awarie mogą zdarzać się częściej.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę, modernizacji wymaga też SUW w Szkotowie. Szacowany koszt takiej modernizacji to ponad 2,5 mln złotych. Niestety Gmina Kozłowo nie kwalifikuje się do korzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje wodno-kanalizacyjne, ponieważ nie spełnia stawianych przez ten program wymogów dotyczących liczby mieszkańców na kilometr sieci wod-kan — mówi wójt Marek Wolszczak.

Jak zapewnia wójt, badania wody są regularnie prowadzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi. Wodę bada także Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Nidzicy.

— Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek poinformowania odbiorców o planowanych przerwach w dostawie wody. W przypadku awarii mieszkańców informuje się, jeśli szacowany czas jej usunięcia przekracza 12 godzin. W takiej sytuacji dowożona jest też woda zdatna do spożycia.
Rozumiemy uzasadnione uwagi mieszkańców i zapewniamy, że rozwiązanie problemu ciągłości dostaw wody o odpowiednich parametrach z hydroforni w Szkotowie jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów — zapewnia wójt.

roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mar645 #2774607 | 79.163.*.* 9 sie 2019 16:24

  W gminie Powidz, w kranach płynęła woda koloru białego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jest dobrze #2774560 | 46.170.*.* 9 sie 2019 15:10

  Mamy to co wybraliśmy. Ja kocham Jacka. Każdy kto na niego coś powie to wp......ol

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. polak #2774375 | 188.146.*.* 9 sie 2019 11:13

   toc wybraliscie takich gospodarzy miejcie pretensje do siebie, na balety jest a na wode ni ma ;)

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Płaćcie i płaczcie.. #2774146 | 194.153.*.* 8 sie 2019 20:26

   ...a potem znów głosujcie na konowała

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Szkotowianin #2774136 | 94.254.*.* 8 sie 2019 20:04

   Jest takie ciśnienie wody w krańcach, że już 4 baterie nowe musiałem kupić. Pan który zajmuje się hydroforia w Szkotowie jest ciągle pod wpływem alkoholu i uwagi które są mu zgłaszane nie są p Brane przez niego pod uwagę. Pozdrawiam

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages