Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Nie pozwolimy, by wsadzono nas do piwnicy!

2019-11-07 16:00:00 (ost. akt: 2019-11-06 14:38:43)

4 listopada odbyło się wspólne posiedzenie komisji oraz XVI sesja Rady Gminy w Kozłowie. Na obrady przybyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie.

Na początku komisji głos zabrała przewodnicząca Alicja Hołubowicz. — Szanowni Państwo widzę was tutaj bardzo dużo z ŚDS w Sarnowie. Dostaliście państwo zaproszenie na 8 listopada na piątek, robimy specjalną sesję tylko i wyłącznie dla was w centrum kultury, żeby się wszyscy pomieścili. Dzisiaj w planach nie mamy omawiania żadnego ŚDS, mamy tyle różnych uchwał — mówiła Alicja Hołubowicz.

W odpowiedzi radny Tomasz Kucmus podkreślił, że każdy ma prawo przychodzić na komisję i sesję. Przybyli podkreślili, że zaniepokoił ich punkt porządku obrad dotyczący zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury- Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Ich zdaniem wygląda to tak, jakby w temacie przeniesienia Środowiskowego Domu Samopomocy klamka zapadła.

— 18 marca 2008 roku działalność GCKiS i biblioteki została rozdzielona. Czy podział nie sprawdził się, że znowu te dwie jednostki łączymy? Po to był podział, żeby te instytucje mogły działać samodzielnie, czy też może o to chodzi, że będzie brakowało pomieszczeń na Środowiskowy Dom Samopomocy w Kozłowie? Moim zdaniem ta sprawa ma podwójne dno. Najpierw robimy dwa oddzielne podmioty, potem je łączymy. Kto będzie kierownikiem tej jednostki? Czy będzie się to wiązało z odprawami? Będzie ogłoszony konkurs? — dopytywał Tomasz Kucmus.

Wójt Marek Wolszczak odparł, że radny wybiega za bardzo w przyszłość. — W tej chwili nie podejmujemy definitywnej decyzji. Podejmujemy uchwałę inicjatywną, która pozwoli nam ewentualnie utworzyć taką jedną jednostkę. W uchwale, którą przygotowujemy jest wymieniony termin 1 września 2020 r, ponieważ są pewne terminy, których musimy dochować. Bo nie jest tak, że to jest nasz wymysł i od jutra działamy — mówił wójt.

W sali rozległy się szmery, że 1 września jest jednocześnie terminem zakończenia umowy na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy pomiędzy gminą, a fundacją Itaj. Skarbnik gminy wyjaśnił, że dokonywany podział związany był ze zmianą ówczesnych przepisów, mówiących o tym, że każda instytucja kultury ma funkcjonować oddzielnie. — W 2016 r. zmieniła się ustawa o samorządzie gminnym, która jak gdyby dopuszcza łączenie instytucji kultury w jedno — mówił.

Sołtys Krokowa poprosił o podanie prawdziwych przyczyn łączenia instytucji, a nie opowiadania bajek. — Niektórzy już o tym wiedzą, że są w GCKiS jakieś przekręty. Niech ktoś nam powie czy to jest prawda czy nieprawda, bo to prędzej czy później wyjdzie. Uważam, że takie łączenie to klasyczny "wybieg do przodu". Pytam czy są jakieś nieprawidłowości w Gminnym Centrum Kultury i Sportu? — dopytywał. — Zarządzona została kontrola zarządcza przez gminę. W Gminnym Centrum Kultury i Sportu wynikły pewne nieprawidłowości, które są rozpatrywane. Dla dobra sprawy nie możemy o tym teraz w ogóle mówić. Po zakończeniu kontroli będzie protokół i wszystkiego się państwo dowiecie — odpowiedział Marek Wolszczak.

Po omówieniu materiałów sesyjnych nadszedł czas na sesję rady gminy. Podczas komisji seniorzy nie zabrali głosu. Na początku sesji radny Tomasz Kucmus złożył wniosek formalny o wysłuchanie na początku sesji przedstawicieli Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Głos zabrał Ireneusz Kondrów - prezes fundacji Itaj, który zadeklarował chęć dalszej współpracy. Zapewnił również, że nie ma ryzyka ze strony fundacji, że środki w stosunku do wydatkowania których były zastrzeżenia, nie zostaną zwrócone. — Kontrola wypadła pozytywnie z nieprawidłowościami. A my chcemy te nieprawidłowości naprawić. Najważniejsze jest stanowisko naszych uczestników. Z naszej strony działalność domu nie jest zagrożona. Wszystko w państwa rękach — mówił prezes.

Głos zabierali także Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. — Co ze szkołą w Sarnowie? My nigdzie nie chcemy iść. Zamkniecie nas tutaj w piwnicach? Mój ojciec siedział w podziemiach, na zamku w Nidzicy — mówiła jedna z mieszkanek. Głos zabrał uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie.

— Kiedy miałem 4 lata wybuchła II wojna światowa. Dwóch mocarzy napadło na nasz kraj, zgnietli Polskę. Miałem 4 lata, nas wsadzono do piwnicy. Przez 6 lat w niej siedzieliśmy. Było tak, że przyjeżdżali różni panowie w pięknych butach i decydowali o naszym losie. Dzisiaj jest tak, że przyjeżdżają panowie, ale już nie w pięknych butach, ale mają piękne samochody. Oni decydują o naszym losie. Nigdy więcej piwnicy żadnej. I dziwię się panom wójtom, jak przyjeżdżali do ŚDS i się gościli, byli zadowoleni, uśmiechnięci, ale dziś tego panom wójtom zabrakło — mówił mężczyzna. Wypowiedź uczestnika nagrodzono gromkimi brawami. Komisja i sesja, podczas której będą ważyły się losy seniorów już 8 listopada.

zl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo #2816561 | 83.9.*.* 9 lis 2019 12:57

  Brawo Kozłowo, Gmina Janowiec bierzcie przykład!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ŚDŚ #2816371 | 83.9.*.* 8 lis 2019 21:48

  Uważam, że włodarze mają absolutną rację.Trzeba ukrócić niegospodarność i "machlojki". Prosty czlowiek to juz by byl w prokuraturze i tlumaczyl się ze źle wydanych publicznych pieniedzy. Co za dramat???? Słuszne pomysły o śdś pod okiem gminy. Przynajmniej majątek zostanie w gminie A nie przejdzie na jedną osobę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ewa #2816022 | 37.47.*.* 8 lis 2019 08:47

   Całe to zamieszanie ma podwójne dno.Trzeba położyć kres tym praktykom włodarzy. Opowiedzcie sobie na pytanie kto kontroluje wydatki w gminie RIO Olsztyn.I wszystko na ten temat.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #2815803 | 79.124.*.* 7 lis 2019 19:17

   urzędnik zawsze wie co jest ,, najlepsze '' dla zwykłych ludzi , których ci pierwsi słuchają tych drugich - szkoda że tylko przed wyborami

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Piłsudski #2815731 | 188.146.*.* 7 lis 2019 17:55

   Chciałbym, żeby Polska wreszcie była NIEPODLEGŁA! Pozdrawiam Niemców, Izrael, Rosję.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages