Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Radni gminy Kozłowo nie chcieli podnieść podatków

2019-11-14 11:40:00 (ost. akt: 2019-11-14 11:41:43)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Podczas sesji rady gminy, która odbyła się 4 listopada, radni nie wyrazili zgody na podniesienie podatków od gruntów i nieruchomości.

Radni procedowali projekt uchwały dotyczący podniesienia podatków od nieruchomości i środków transportu. Rozgorzała dyskusja wśród radnych, którzy nie zgadzali się z podwyżkami. Dyskusję na ten temat rozpoczął wójt Marek Wolszczak, który stwierdził, że radni nie zgodzili się na podwyżki podczas obrad komisji, ale też nie przedstawili swoich propozycji.

Barbara Krauze powiedziała, że podwyżki są wysokie, sięgają około 30%. Nieco później przewodnicząca poinformowała, że nie są one tak wysokie. Według jej przeliczeń są one różne, najniższa wynosi 5.64%, najwyższa to 50%. Skarbnik gminy wyjaśniał, że po podliczeniu wydatków i dochodów wychodzi, że wydatki znacznie przewyższają dochody. Wzrośnie deficyt budżetowy, żeby spiąć budżet na 2020 rok brakuje około 100.000 złotych. Wyjaśniał, że wydatki wzrosły, ponieważ gmina realizuje zadania narzucone przez rząd, na które nie dostała pieniędzy. Jako przykład podał chociażby wydatki na oświatę i podwyżki dla pracowników. Wójt Marek Wolszczak zapewniał, że gmina oszczędza wszędzie, gdzie tylko może.


Dodał, że kwestię podwyżek chciał omówić na komisjach, ale się nie udało. — Zafundowano nam taki, a nie inny przebieg komisji — mówił. Radny Tomasz Kucmus mówił, że podatki należy zostawić na dotychczasowym poziomie, a oszczędności szukać w budżecie. — Gmina przehulała budżet, a teraz szuka oszczędności — mówił Tomasz Kucmus.

— Jeśli przehulała, to proszę podać przykład. Każdą złotówkę oglądamy — zapewniał wójt. Marek Wolszczak przekonywał radnych, że podwyżka jest konieczna, że od kilku lat podatki nie były podnoszone, a te zaproponowane nie są stawkami maksymalnymi, których nie można przekroczyć. Radni pytali ile po podwyżce podatków wpłynie do kasy gminy. Niestety, na to pytanie skarbnik nie potrafił odpowiedzieć. Radni w głosowaniu odrzucili oba projekty uchwał. Podatek od nieruchomości (7 radnych przeciw i 5 wstrzymało się od głosu) i od środków transportu (2 głosy za, 2 głosy przeciw i 8 wstrzymało się od głosu) pozostały takie same.

Radni przyjęli rezygnację radnej, której mandat został wygaszony, z wiceprzewodniczącej. Nie zgodzili się natomiast na wybór nowego przewodniczącego. Okazało się jednak, że przegłosowali porządek obrad na początku sesji i nie ma już możliwości odstąpienia od tego punktu porządku obrad. Część radnych postanowiła opuścić salę obrad, żeby nie było quorum. Prawnik stwierdziła, że z braku quorum rada stała się niezdolna do podejmowania uchwał.

roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Urzeędnik PeSeL #2833241 | 88.199.*.* 11 gru 2019 07:51

  PiS uwielbia pieniądze Polaków i zabiera je przy każdej możliwej okazji. Wyższa akcyza na alkohol i papierosy, drogi prąd, wyższy ZUS, droższe jedzenie na święta… na tym nie koniec! Teraz w obywateli uderzy nowy podatek od plastikowych butelek i cukru

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tede szczurzyca #2832601 | 37.47.*.* 10 gru 2019 11:14

  Wszelkie podwyżki to wina Rządu nie Samorządu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zielony #2820024 | 149.156.*.* 17 lis 2019 10:20

  PiS z jednej strony rozdaje a z drugiej zmusza gminy do zabierania. Podwyżki dla nauczycieli trzeba będzie pkryć z podwyżek podatków. 500+ odamy w większych rachunkach za jedzenie,prąd, gaz, paliwo, papierosy ,alkohol, środki do życia. Ceny galopują jak szalone. Dobra zmiana. Trzynasta emerytura z kasy dla niepełnosprawnych. Dobra zmiana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszko #2819071 | 37.30.*.* 14 lis 2019 21:09

  Oszczędności trzeba zacząć od siebie a nie nekac biednych wyborcow

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gmina ma #2818780 | 89.228.*.* 14 lis 2019 12:09

  wiekszy duzo dochod z podatkow, to gdzie one sa, przepierdzielone, podatek jest od panstwa, klamia , na wszystko starczy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages