Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

„Pamięci nie da się zgładzić”!

„W lesie świadkami były drzewa okaleczone innych świadków ścięto katem był człowiek…”

Na kartach polskiej historii zapisało się wiele dat, wydarzeń, o których zapomnieć nie można, a wiedzę o nich należy przekazywać, gdyż pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Od wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie wspominają tych, którzy nadali kształt naszej wolności. 10 kwietnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w apelu poświęconemu katastrofie smoleńskiej. Minuta ciszy i modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Michała Bekisza były wyrazem naszej pamięci. 11 listopada uczniowie klas I, II i V pod opieką wychowawczyń: p. Moniki Zięby, I. Kaczorowskiej i A. Kozłowskiej upamiętnili zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Soldau (Działdowo). Dzięki życzliwości ks. Mariana Ofiary proboszcza parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Błogosławionych Męczenników w Działdowie dzieci poznały historię więźniów: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego zamordowanych przez hitlerowców. Uczniowie złożyli czerwone róże oraz zapalili znicze przy budynku obozu, pomniku pomordowanych oraz w Lasku Żwirskiego - miejscu zbiorowej mogiły. 13 kwietnia w szkole odbył się apel, podczas którego uczennice klasy siódmej przypomniały, co wydarzyło się w Katyniu w 1940 roku oraz przedstawiły prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia katyńska” przygotowaną przez Sylwię Kołodziejską- przewodniczącą samorządu uczniowskiego.
18 kwietnia szkołę odwiedził pan Jan Domański - członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. Uczniowie w skupieniu wysłuchali pięknego świadectwa pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Pan Jan Domański - stryjeczny wnuk zamordowanego w Katyniu ppor. Rezerwy kawalerzysty Ryszarda Wierzbickiego - przedstawił historię swojej rodziny. Uczniowie mogli obejrzeć rodzinne pamiątki, fotografie i materiały upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni.
„W lesie
świadkami były drzewa
okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek…”
„Pamięci nie da się zgładzić”, dlatego przejmujące słowa wiersza Waldemara Kani nadal szumią w Lesie Katyńskim, szumią też w Lasku Żwirskiego, rozbrzmiewają również w pamięci uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie.
Tekst: Anna Kozłowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SPZaborowo oraz opublikowany na portalu Kozłowo: „Pamięci nie da się zgładzić”!
Oceń artykuł:

(0)